Son Dakika

[anadoluhaber] 1 Lt. Çiğ Süt Maliyeti

Ülkemiz 2008 yılında bir çiğ süt depremi geçirdi. Deprem; Sanayiciler tarafından 0,39 TL’lere indirilen fiyatlardı. Bu depremi kasaba süt inekleri gönderilen Çiğ süt üreticileri derinden hissettiler.  Süt ve Süt ürünleri Sanayicilerinin Deprem reçeteleri 30 trilyonluk süt tozu teşviği şeklinde yazıldı. Tarım Bakanlığı’ da Sanayiclerin bu reçetesini uygulamaya koydu.

Piyasada azalan çiğ süt fiyatlarının artması ile Tarım Bakanlığı artan fiyatı süt tozu teşvikleri ile sağladığını çiğ süt üreticilerine fısıldadı ise de çiğ süt fiyatlarının olması gereken seviyelere gelmesi ile market raflarındaki ambalajlı süt ürünlerinin artması Tüketiciler üzerinde siyasi endişe duyanlarca süt devlerinden çiğ süt alım fiyatlarının indirilmesi istendi. Ülkenin batısında 85-95 kuruşa, Çukurova’da 70 kuruşa gelen çiğ süt fiyatları Rekabet Kanunu’ na aykırı toplantılarla çiğ süt grevi 72,5 kuruş alım fiyatları ile grev sonlandırıldı.

Market raflarında süt ürünleri depremi tüketiciler tarafından tam hissedilmeden bastırıldı.

Et Fiyatları Depremi ,ithalat ile sarsıntıları yine hayvancılığı yok ederek geçiştirilmye çalışılıyor.

SET-BİR (süt ve et san. Birliği) başkanının ‘’  en pahalı çiğ süt Türkiye’ de  ‘’ demeci manşetlerde yerini bulurken , 1 litre Çiğ Süt’ün çiğ süt üreticisine, 1 kğ etin besicilerimize maliyeti hiç manşetlerde yerini alamadı!

Hayvancılıkta Toplumsal Projeler başlıklı yazımızda 1 lt. Çiğ süt fiyatının 75 kuruş olduğunu yazınca Sayın Faruk Özen’ in yazımızı okuyup  << Çapar bey sütün litre maliyetini hangi verilere dayanarak 75 kuruş bulduğunuzu çok merak ettim, lütfen maliyet tablosunuda çıkarırmısın… >> teklifi bizi aşağıdaki yazımızı yazmamıza neden oldu. Kendisine teşekkür ediyor, 75 kuruş olarak maliyet çıkarım yaptığım çiğ süt fiyatını TÜSEDAD’ ın hesapladığı değere revize ediyorum.

Linkteki ; Çiğ Sütte girdi değer ve hesaplamalarla ilgili yorumlarınızın bizim için kıymet ifade edeceğinin bilinmesini istiyorum.

Çapar Kanat

Çiğ Süt üreticisi- Çiftçi

http://www.bilgiagi.net/1-lt-cig-sut-maliyeti/22206/

 

--
Bu grubun hiç bir siyasi oluşum, parti, vakıf, örgüt, dernek veya benzeri yapılanmalarla alakası yoktur.Aynı zamanda onlara uzaklığı veya yakınlığıda bulunmamaktadır. Müslüman Anadolu İnsanının Tarafında yer alan Gerçek Vatanseverliği ilke edinmiş, Anti Emperyalist HABER BİLGİ PAYLAŞIM STANDIDIR.."
Grupta yayınlanan yorum ve yazılardan yazarları sorumludur.Ayrıca harici linklerden de Anadolu Haber Günlüğü Mesul değildir...
 
Grup Yöneticileri Mail Adresleri Aşağıdadır
kurtulusyolu99@gmail.com
bahadirserhad@gmail.com
forevermirza@gmail.com
 
Bu gruba posta göndermek için, mail atın: anadoluhaber@googlegroups.com
Bu gruba üyeliğinizi sonlandırmak için şu adrese e-posta gönderin: anadoluhaber-unsubscribe@googlegroups.com
Daha fazla seçenek için, http://groups.google.com/group/anadoluhaber?hl=tr
adresinde bu grubu ziyaret edin
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]