Son Dakika

[anadoluhaber] Bilim Insanlarý ve Aydýnlar Toplanýyor! Konu: 1-Referandum 2- TUBA Bilim Raporu 2009 // Gani BAYER
 ganibayer <ganibayer@bilimveutopya.com.tr>
17 Ağustos 2010 18:17

 Bilim Insanlarý ve Aydýnlar Toplanýyor! Konu: 1-Referandum 2- TUBA Bilim Raporu 2009


Bilim ve Ütopya Kooperatifi olarak, ülkemizin geleceğini doğrudan ilgilendiren iki konuda ülkemiz bilim topluluğunun tutumunu ve izlemesi gereken yolu birlikte belirlemek ve uygulamaya koymak amacıyla bir toplantı düzenlemiş bulunmaktayız. Toplantımızın gündemi şu iki maddeden oluşmaktadır:

1- 12 Eylül Anayasa Referandumu
2- TÜBA Bilim Raporu 2009 ve ülkemizde bilimin geleceği

1) 12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak olan referandumda oylanacak olan sadece kısmi bir Anayasa paketi değil, bir bütün olarak ülkemizin geleceğidir. Kuşkusuz iktidarın bu Anayasa değişikliği ile doğrudan gerçekleştirmeye çalıştığı "yargıyı bütünüyle denetimi altına alma hedefi"nin engellenmesi kendi başına büyük önem taşımaktadır. Ancak bu referandumun sonucu, bunun ötesinde, ülkemizde ya

Cumhuriyet Devrimi'nin, aydınlanmanın, Gelişen Dünya'nın onurlu ve bağımsız bir ülkesi olarak ilerlemenin, bilimin yol göstericiliğinin, bütün halkın özgürleşmesi ve birleşmesinin, "yurtta barış, dünyada barış"ın önünü açacak,

ya da

Atatürk Devrimi'ne nihai darbeyi indirme, ulusu Ortaçağ karanlığına mahkum etme, ülkeye emperyalizmin elinde araçlaşmanın düşkünlüğünü yaşatarak "Yeni Osmanlıcılığa" kapılanma, yurttaşlarımızı tarikat ve cemaatlerin mürit ve mensupları haline getirme, bütün halkın kullaştırılması ve parçalanması, "yurtta iç savaş, dünyada emperyalizmin taşeron gücü"nü gerçekleştirme

doğrultusunda Cumhuriyet yıkıcılarının elini güçlendirecektir. Bu koşullar altında halkımızın refrandumda da bilimin yol göstericiliğine ihtiyacı vardır. Gündemimizin birinci maddesi, Türkiye'nin bilim topluluğunun bu konudaki sorumluluk ve görevlerini en etkili biçimde nasıl yerine getirebileceğini tartışmak ve bir uygulama takvimi oluşturmaktır.

2) Önünde kurulacak bir gelecek olan ülke ve toplumlar açısından en güçlü araç, bilimdir.

Temelinde insan gücünün yattığı gerçeğinin, bilimde olduğu kadar geçerli olduğu başka herhangi bir insan etkinliği söz konusu değildir. Bu nedenle, bilim gücünün inşası, rastlantılara ya da piyasaların kendiliğindenliğine terk edilemez. Bilim gücünün inşasının, gelecekteki gelişmelere ilişkin öngörüleri de hesaba katarak, bileşim, yoğunlaşma alanları, bilim dalları arasındaki etkileşim, çekirdek ve destek yetişmiş insan gücünün nitel ve nicel gelişimine yönelik hedefler, yetenekli gençlerin keşfedilip bilime yönlendirilmesi ve benzeri unsurlar açısından özenle ve bilimsel bir yaklaşımla planlanması gerekir. Hedeflere ulaşılabilmesi için uygun toplumsal uygulama araçlarının geliştirilmesinin böyle bir planlamaya eşlik etmesi zorunludur. Bu açıdan, ekte bilginize sunulan TÜBA Bilim Raporu 2009'un bir hareket noktası olarak ele alınıp, bu amaçlar doğrultusunda bir çalışma yürütülmesi son derece yararlı olacaktır. TÜBA Raporu'nun bu önemli konuyu gündeme taşıması son derece isabetli bir adım olmakla birlikte, konunun bilimsel ve bütüncül bir yaklaşımla ele alınarak derinleştirilmesi ve doğru tanılar temelinde yetkin bilim politikalarının oluşturulması görevi hâlâ önümüzde durmaktadır.

Bu toplantıya katılımınız, bilim topluluğumuzun anılan alanlardaki görev ve sorumululuklarını yerine getirmesine büyük bir güç katacak ve bizleri onurlandıracaktır.

Saygılarımızla.

Prof. Dr. Semih KORAYİstanbul Toplantısı:

Tarih: 24.08.2010 Salı
Saat: 18.00- 20.00
Yer: Attila İlhan Kültür Merkezi
Meşrutiyet Cad. 3/3
Galatasaray İSTANBUL
(Galatasaray Lisesi Karşısı)


Ankara Toplantısı:

Tarih: 26.08.2010
Saat: 18.00- 20.00
Yer: Bilim ve Ütopya Ankara Bürosu
Konur 2 Sok. 69/1
Kızılay ANKARA--
Gani BAYER
Bilim ve Ütopya
Genel Yayın Yönetmeni
Tel: 0212 2442372
Fax: 0212 2515122
ganibayer@bilimveutopya.com.tr
iletisim@bilimveutopya.com.tr
www.bilimveutopya.com.tr
--
Ankara Büro
0312 4185264--
Bu grubun hiç bir siyasi oluşum, parti, vakıf, örgüt, dernek veya benzeri yapılanmalarla alakası yoktur.Aynı zamanda onlara uzaklığı veya yakınlığıda bulunmamaktadır. Müslüman Anadolu İnsanının Tarafında yer alan Gerçek Vatanseverliği ilke edinmiş, Anti Emperyalist HABER BİLGİ PAYLAŞIM STANDIDIR.."
Grupta yayınlanan yorum ve yazılardan yazarları sorumludur.Ayrıca harici linklerden de Anadolu Haber Günlüğü Mesul değildir...
 
Grup Yöneticileri Mail Adresleri Aşağıdadır
kurtulusyolu99@gmail.com
bahadirserhad@gmail.com
forevermirza@gmail.com
 
Bu gruba posta göndermek için, mail atın: anadoluhaber@googlegroups.com
Bu gruba üyeliğinizi sonlandırmak için şu adrese e-posta gönderin: anadoluhaber-unsubscribe@googlegroups.com
Daha fazla seçenek için, http://groups.google.com/group/anadoluhaber?hl=tr
adresinde bu grubu ziyaret edin
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]