Son Dakika

[anadoluhaber] Ordudan da bir Avcı Çıkar mı? // Bülent ESİNOĞLU
Bülent Esinoğlu bulentesinoglu@gmail.com
 29 Eylül 2010 15:31


Ordu’dan da Bir Avcı Çıkar mı?

Bülent ESİNOĞLU

Nikolay Stepanoviç  Gumilyov diye Ukraynalı meşhur bir tarihçi var. Etnisiteler üzerine uzmanlaşmış. Çin ve Türklerin tarihini iyi biliyor.

Gumiyov’un bir tarih tezi var. Bu teze göre, her etnisitenin kendisine ait bir “iç enerjisi” mevcut. Bu enerji tükendiğinde, etnisite ya yok olur. Ya da başka bir büyük etnisitenin bakiyesine dönüşür.

Etnisitenin iç enerjisini o etnisitenin içindeki “fedailer” temsil eder. Bu fedailer birimi etnisitenin başka etnisitelere karşı savunmasından ve bekasından sorumludur.

Bu tarih tezini bir örnek ile anlatmak gerekirse; Osmanlının dağılma sürecinde, yani Kurtuluş Savaşında Mustafa Kemal ve arkadaşları etnisitenin yok olmaması için ne gerektiyse onu yaptılar. O fedailer gurubu, Türk etnisitesinin başka bir etnisitenin tasallutuna girmemesi için gerekli iç enerjiyi sağladılar.

İç enerjiyi temsil eden bu fedailerin temel özelliği şudur: Mülkiyet merkezli değildirler. Gözünü kırpmadan bağlı olduğu etnisite için canlarını verirler.

Batı emperyalizmini bir süper etnisite olarak tanımlarsak, bu süper etnisite Türk ulusu üzerine amansız saldırılar gerçekleştirmektedir. Şu günlerde, sözünü ettiğim iç enerjiye şiddetle ihtiyacımız var.

Hainlerin çoğaldığı dönemlerde, fedailerde çoğalır.

Bu fedailer barış dönemlerinde sessizce bir kenarda dururlar. Onların isimlerini cisimlerini, pek fazla kimse bilmez. Ne zaman etnisite tehlikeye düştü, işte bu isimsiz kahramanlar ortaya çıkmaya başlar.

Ülkenin her kurumundan bir Hanefi Avcı çıkacaktır. Avcı kadar ülkesinin bekası için üzülen, işlerin iyi gitmediğini, etnisitenin bir parçalanma sürecine girdiğini gören her kesimden ve kurumdan fedailer çıkacaktır.

Beklentim odur ki, Ordumuzun içinden de, bir Avcı çıkacaktır. Ordumuzun içinde, Avcı kadar bilgi, belge ve haber sahibi olan paşamız yok mu?

Kurtuluş Savaşı sürecinde fedailer hep ordudan çıkardı. Onlar bu ülkenin bekasından sorumlu değiller mi? Ya da bu ülkede yaşamıyorlar mı? Cemaatin devletin içine bağdaş kurup oturduğunu sadece Hanefi Avcı’mı görüyor?

NATO’dan dış görevler beklerken, gözleriniz mi görmez oldu?

Biz her şeye karşın umutluyuz, Ordudan da avcılar çıkacaktır.

29.9.2010, bulentesinoglu@gmail.com

 

 

 


--
Bu grubun hiç bir siyasi oluşum, parti, vakıf, örgüt, dernek veya benzeri yapılanmalarla alakası yoktur.Aynı zamanda onlara uzaklığı veya yakınlığıda bulunmamaktadır. Müslüman Anadolu İnsanının Tarafında yer alan Gerçek Vatanseverliği ilke edinmiş, Anti Emperyalist HABER BİLGİ PAYLAŞIM STANDIDIR.."
Grupta yayınlanan yorum ve yazılardan yazarları sorumludur.Ayrıca harici linklerden de Anadolu Haber Günlüğü Mesul değildir...
 
Grup Yöneticileri Mail Adresleri Aşağıdadır
kurtulusyolu99@gmail.com
bahadirserhad@gmail.com
forevermirza@gmail.com
 
Bu gruba posta göndermek için, mail atın: anadoluhaber@googlegroups.com
Bu gruba üyeliğinizi sonlandırmak için şu adrese e-posta gönderin: anadoluhaber-unsubscribe@googlegroups.com
Daha fazla seçenek için, http://groups.google.com/group/anadoluhaber?hl=tr
adresinde bu grubu ziyaret edin
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]