Son Dakika

[anadoluhaber] Yolsuzluk Ekonomisinin Mantığı

Yolsuzluk Ekonomisinin Mantığı

Geçtiğimiz günlerde gazetelerde iç sayfalarda bir haber vardı. Cihan Haber Ajansı kaynaklı olarak yayınlanan haberin başlığı aynen şöyleydi: "Çinlilerin yüzde 73'ü sahtekârlık yapmış"!

Peki nedeni neymiş:

"Anket sonuçlarına göre insanların; başkalarının gelirlerini yargılaması, kârın sahtekârlıkla geldiğine inanması ve sahtekârlığın tespit edilmesi halinde hafif cezalarla kurtulabilmesi bu yola tevessül etmelerine neden oluyor.

Çin'in Şanghay şehrinde bulunan Fudan Üniversitesi'nden sosyolog Yu Hai, açık ve değişen dünyada sahtekârlığın risk ve cezasının alışılagelmiş sertlikte olmadığı; inanç zayıflığı ve erdem yoksunluğunun da bu durumu ortaya çıkardığını söyledi."

İnsanların "başkalarının gelirlerini yadırgaması"nın Türkçesi "haset"tir. Bu konuya 16 Eylül'de değinmiştim. O zaman bu araştırma da henüz yayınlanmamıştı.

Peki geçmişte çalışan, üreten, kazandığına razı olan toplumlar nasıl bu hale geliyor?

Çevrenizde şahit olmuşsunuzdur, bazen bazı insanlar mesela TV veya radyoda yolsuzluk haberi duyurulduğunda "helal olsun, amma da götürmüş adam!" derler. Bu şekilde "köşeyi -ne şekilde olursa olsun- dönene" öykünürler. Bir süre sonra bu tip şeyler yadırganmaz hale gelir. Bakın Allah (c.c.) Elçisi (sav) hadis-i şerifler'de ne diyor:

"Günah işleyenin kalbinde siyah bir nokta hasıl olur. Eğer tevbe ederse, o leke silinir. Tevbe etmeyip tekrar günah işlerse, o leke büyür ve kalbini kaplar, kalp kapkara olur."
[Harâiti]

"Günaha devam edenin zamanla kalbi mühürlenir, o artık sevap işleyemez olur."
[Bezzar]

Bizde bu konuda bilimsel bir araştırma olmadığı için sadece gözlemlere dayanarak konuşulabilir. Ama bakın araştırmacılar Çin'de ne tespit etmiş:

"Çin'deki resmi görevlilerin yıllık gizli kazancının 800 milyar dolar olduğu..."

Yani Çin'de epey bir "kalp kirliliği" hasıl olmuş.

Bir insanı ve de toplumu "suça/haksızlığa duyarsız" kılmanın en başarılı yolu onu "suçluluk psikolojisi" ile donatmaktır. Şimdi "helal olsun" demeye alışmış vatandaşımız belki kendi fırsatını bulsa karınca kararınca elinden gelen "dümeni" çevirecek, doğru. Ama aynı zamanda kendisinden milyonlarca kat fazla "çalan" (örneğin 2001 krizindeki çalınan 70 milyar ABD dolarını hatırlayın; üstelik o zaman milli gelir 200 milyar dolar dahi yoktu!) dolandırıcılara karşı "söyleyecek sözü" olmayacak.

İnsanlık tarihi boyunca insanların düzenlerini bozdukları zamanlar olmuştur. Unutulmamalıdır ki "tövbe eden günah işlememiş gibidir". Ayrıca kimse "bu devirde böyle" de diyemez:

"Artık Allah yolunda savaş. Sen, kendinden başkası (sebebiyle) sorumlu tutulmazsın..."
Nisa Suresi, 84

Unutmayın, Kuran'daki tüm "sen"ler, "Ey Muhammed!"ler aslında bütün müslümanlara hitaptır!

Saygılarımla,

Görkem Ateş
--
http://www.anladuy.net/duzyazi <-- Tüm yazılarım için
http://www.gorkemates.com <-- Kişisel sitemin ana sayfası

--
Bu grubun hiç bir siyasi oluşum, parti, vakıf, örgüt, dernek veya benzeri yapılanmalarla alakası yoktur.Aynı zamanda onlara uzaklığı veya yakınlığıda bulunmamaktadır. Müslüman Anadolu İnsanının Tarafında yer alan Gerçek Vatanseverliği ilke edinmiş, Anti Emperyalist HABER BİLGİ PAYLAŞIM STANDIDIR.."
Grupta yayınlanan yorum ve yazılardan yazarları sorumludur.Ayrıca harici linklerden de Anadolu Haber Günlüğü Mesul değildir...
 
Grup Yöneticileri Mail Adresleri Aşağıdadır
kurtulusyolu99@gmail.com
bahadirserhad@gmail.com
forevermirza@gmail.com
 
Bu gruba posta göndermek için, mail atın: anadoluhaber@googlegroups.com
Bu gruba üyeliğinizi sonlandırmak için şu adrese e-posta gönderin: anadoluhaber-unsubscribe@googlegroups.com
Daha fazla seçenek için, http://groups.google.com/group/anadoluhaber?hl=tr
adresinde bu grubu ziyaret edin
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]