Son Dakika

[anadoluhaber] Başsavcıya sert çıkış!

Başsavcının ortalığı yeniden karıştırma girişimine tepkiler bu sefer çok daha sert süreceğe benziyor. Meclis başkanının aşağıdaki çok sert tepkisinden başka Demokrat yargı derneği de bir bildiri yayınlayarak Başsavcıyı kınadı. Buna dair linkin kısa yolu da bu yazının altına eklenmiştir.

A.D.Şimşek 

Başsavcıya sert çıkış!

Yargıtay Başsavcısı'na en sert tepki TBMM Başkanı Şahin'den geldi: ''Bu bildiriyi yayınlayan makamın bildiriyi derhal geri çekmesini Türk Milleti'nden ve onun temsilcisi TBMM'den özür dilemesini bekliyorum.''

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın dün AK Parti ve CHP'nin türban görüşmesinden 15 dakika sonra yaptığı açıklamanın yankıları sürüyor.

AK Parti, öğle saatlerinde Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya'ya aynı tonda yanıt vermişti.

Bugün de TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'den açıklama geldi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bildiri ile TBMM'ye adeta talimat verilmeye yeltendiğini belirten TBMM Başkanı Şahin, şu ifadeleri kullandı:

"TBMM'ye adete bir muhtıra verme girişiminde bulunuldu, bu kabul edilemez bir durumdur. Buna hiçbir kişi ve kurumun hakkı yok, haddi de değildir.

Millet iradesinin tecelli ettiği TBMM, Türk Milleti adına yasama yetkisini kullanan tek organdır. Bu yetki devredilemez, paylaşılamaz bir yetkidir. Ve bu yetki mutlaktır. TBMM'nin yasa koyma yetkisi ile ilgili yargısal denetimi Anayasa Mahkemesi yapmaktadır. Anayasa Mahkemesine yargısal denetim için başvurma hakkı da sadece Cumhurbaşkanlığı makamına ve belli sayıdaki milletvekilinin müracaatına bağlanmıştır.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının yargısal denetimde bulunma hakkı da bulunmamaktadır. Kaldı ki bir yasa yapma teşebbüsünde bulunularak ortaya bir metinde çıkmış değildir. Zaten bir yasal düzenlemede yoktur. TBMM'nin saygıdeğer üyeleri, en az bu bildiriye imza atan Başsavcı kadar anayasal düzene ve rejime bağlıdır. Cumhuriyetin temel niteliklerini korumada en az onun kadar titizdir. Yasa yaparken, başta Anayasa, Anayasanın temel niteliklerine bağlı kalmaya özen gösterir. Ve tabii ki yasal düzenleme yaparken mutlaka yargı kararlarına da inceler ve ona göre karar verir. Parlamentomuzun yüzden fazla hukukçu milletvekili vardır.

Anayasa Hukuku konusunda Türkiye'nin yetiştirdiği değerler parlamentomuzda görev yapmaktadır. O nedenle o bildiriyle TBMM'ye adeta talimat verilmeye yeltenilmiştir.

Bu kabul edilemez bir durumdur. Bu bildiriyi yayınlayan makamın, bildiriyi derhal geri çekmesini Türk Milleti'nden ve onun temsilcisi TBMM'den özür dilemesini bekliyorum.''

Demokrat yargı bildirisinin kısa yol linki--
Bu grubun hiç bir siyasi oluşum, parti, vakıf, örgüt, dernek veya benzeri yapılanmalarla alakası yoktur.Aynı zamanda onlara uzaklığı veya yakınlığıda bulunmamaktadır. Müslüman Anadolu İnsanının Tarafında yer alan Gerçek Vatanseverliği ilke edinmiş, Anti Emperyalist HABER BİLGİ PAYLAŞIM STANDIDIR.."
Grupta yayınlanan yorum ve yazılardan yazarları sorumludur.Ayrıca harici linklerden de Anadolu Haber Günlüğü Mesul değildir...
 
Grup Yöneticileri Mail Adresleri Aşağıdadır
kurtulusyolu99@gmail.com
bahadirserhad@gmail.com
forevermirza@gmail.com
 
Bu gruba posta göndermek için, mail atın: anadoluhaber@googlegroups.com
Bu gruba üyeliğinizi sonlandırmak için şu adrese e-posta gönderin: anadoluhaber-unsubscribe@googlegroups.com
Daha fazla seçenek için, http://groups.google.com/group/anadoluhaber?hl=tr
adresinde bu grubu ziyaret edin
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]