Son Dakika

Budist Çeteler Müslüman Genci Asarak Katletti!

Myanmar’ın Arakan bölgesi’nde yoğun olarak yaşayan Rohingya Müslümanları, bölgede bulunan radikal Budist çeteler tarafından dünyanın sessiz bakışları altında her türlü zulme maruz kalarak yaşamaya devam ediyor.Bölgede çekilen görüntüler adeta insanın kanını donduran cinsten.Şiddet olaylarının hiç eksik olmadığı Arakan’da yerinde araştırma yapmak için bölgeye giden bir aktivist, Budist çetelerin sistematik olarak Müslümanlara yönelik uyguladığı katliamları gözler önüne serdi.


Olayları yerinde araştırmak için bölgeye giden bayan medya aktivist, Rohingyalılara ait bambudan yapılmış kampı ziyaret etti.Kampta gördükleri sadece zor şartlar altında yaşayan insanlar ve onlara ayrılan bölümde cep telefonlarının şarz edildiği ama çoğu zaman elektiriğin olmadığı bir kulübe idi. Yapılan görüşme esnasında sorumlu kişinin bilgisayarında Budist çetelerin insan haklarını ihlal eden video ve fotoğraflar medya aktivistine gösterildi. Bölgede yaşanan ihlallere örnek olarak gösterilen bir video ise insanın kanını donduran cinsten.

Video görüntüsünde Rohingya Müslümanı olan bir insanın ağaçta asılmış vaziyette idam edildiği gösteriliyor. Olayın detayını anlatan kamp sorumlusu, Arakan’lı bir Müslüman’ın aylar önce ağaç toplamak için köyde bulunan ormana gittiği ve burada budist çeteler tarafından yakalanarak ağaça asılma sureti ile idam edildiği anlatıldı .

Dünya bu olaylar karşısında yetersiz kaldı! Müslümanlara hayat hakkı tanınmıyor.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), BM ve Türkiye’nin Myanmar’ın Arakan eyaletinde normalleşme yönünde attığı çabalar ne yazık ki bugüne kadar ciddi anlamda yeterli olamadı. İİT’nin bölgede ofis açmasını dahi engel olmaya çalışan budist çeteler yapmış olduğu protestolar ve eylemler ile Müslüman’lara ait Cami, ve dini eğitim verilen okula saldırdı. Saldırıda okul içerisinde bulunan tüm okul araç ve gereçleri yakılırken bölgede bulunan bir çok Camide ateşe verildi veya tahrip edildi.eya  Bu haber 0 defa okunmustur.
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]