Son Dakika

Türkiye'den İsrail'e: Başınız sağ olmasın

SEKİZ yıllık komanın ardından 85 yaşında çoklu organ yetmezliği nedeniyle önceki gün ölen Şaron’un cenazesi bugün gömüldü.Ankara ise olumlu bir adım atarak törene katılmadı.
Cenaze törenine uluslararası toplumun katılımı yüksek oldu.... Cenaze törenine katılacaklarını bildirenler arasında ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Jiri Rusnok, İspanya İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz ve İngiltere eski Başbakanı Tony Blair  de var..
Ankara da ki Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, “Bir mesaj yayınlanması düşünülmüyor” dedi. Cenazeye Türkiye’den bir katılım da olmadı.
Ak Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik ise dün “Şaron’un can çekişmesi bile 8 yıl sürdü. Nasıl yaşarsanız, öyle ölürsünüz. Ha birileri çıkıp da ‘ölünün arkasından kötü konuşmayın’ der mi” diye tweet attı.

1389608312_1101201416094987482802.jpg

Türkiye'den törene katılım yok
Türkiye'nin katılmadığı cenaze töreni ile ilgili Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, “Bir mesaj yayınlanması düşünülmüyor” açıklaması yaptı.
Arap Ülkeleri de Katılmadı
Arap dünyasında nefret uyandıran İsrailli liderler arasında yer alan ve geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un bugün düzenlenen cenaze törenine Arap ülkelerinden katılım olmadı.
DIŞİŞLERİ’NDEN KINAMA

Dışişleri Bakanlığı’ndan İsrail’e kınama açıklaması da yapıldı. Önceki gün açıklamada özetle şöyle denildi: “(Ortadoğu’da) barış sürecinin ruhuna aykırı, müzakerelerin devamını tehlikeye atacak adımlardan özenle kaçınılması zaruridir. Bu bağlamda İsrail’in, 10 Ocak günü Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki yasadışı yerleşimlerde uluslararası hukuka aykırı olarak toplam bin 900’den fazla konut inşasına ilişkin ihale duyuruları yayınlamasını kınıyoruz.”

O kadrodan bir Peres kaldı

Şaron’un naaşı, İşgal altında ki Kudüs’te kurulan İsrail Meclisi Knesset önündeki katafalka konuldu. Dün katafalkı ziyaret eden yüzlerce İsrailli’den biri olan Cumhurbaşkanı Şimon Peres,  İsrail'in kurucusu olan David Ben-Gurion’un çekirdek kadrosundan hayatta kalan son isim. İsrail’de “kahraman” ilan edilen Şaron için yas sürerken, Filistinliler ‘Beyrut Kasabı’nın ölümünü kutluyor.Sokaklarda helva ve lokumlar dağıtıyor...
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]