Son Dakika

Doğu Türkistan’da Gençler Karakol Bastı-8 Şehid

Sözde Devriye gezen polisin saldırıya uğraması sonucu çıkan çatışmada 11 kişi öldü...Bölge'den gelen haberlere göre İşgal karakollarına baskın düzenleyen 8 Uygur Türkü polis tarafından vurularak şehid edildi...Bölgenin işgalci  haber kaynakları Tienşan'ın(Çin yönetim yanlısı site) yerel polis makamlarına dayandırarak verdiği haberde, motosikletli ve arabalı bir grubun polise, rutin devriyesi sırasında saldırdığı savunuldu. Bunun üzerine emniyet güçlerinin açtığı ateşte 8 kişinin vurularak öldürüldüğü, 3 kişinin ise patlamalar sırasında hayatını kaybettiği kaydedildi. Hayatını kaybedenlerin kimlikleri hakkında bilgi verilmedi.


Öğlen saatlerinde meydana gelen olay sonucu şüpheli olduğu belirlenen bir kişi gözaltına alınırken, ikisi polis dört kişinin de yaralandığı belirtildi.

Polis, "araçlarında çok sayıda patlayıcı madde bulunan" şüphelilerin, "ellerinde bıçaklarla kendilerine saldırdığını" öne sürdü.

Bağımsız ajanslardan elimize ulaşan haberlere göre ise,Doğu Türkistan'ın Aksu Uçturpan kentinde Uygur gençler ile işgalcı çin polis arasında şiddetli bir çatışma yaşandı.. Bilgilere göre bir grup Doğu Türkistanlı genç işgal Karakolu'na baskın düzenledi, çıkan çatışmada 8 uygur gencin şehit olduğu ve 5 işgal polisin yaralandiği bildirilmektedir. Ayrıca Olayda bir çok arabamın yanarak infilak ettiği söylenmektedir. Son günlerde işgal güçlerinin DoğuTürkistandaki baskılarının artması gençlerin ayaklanmasının esas sebeplerinden biri olduğu gelen haberler arasında..

Bölgede son olarak 24 Ocak'ta bir grubun polisin üzerine patlayıcı attığı iddia edilmiş, çıkan çatışmada altı kişi hayatını kaybetmişti.

Aksu vilayetinde 17 Aralık'ta da polisin, "Hasan İsmail adlı kişiyi ararken, ona bağlı olduğu iddia edilen bir grup tarafından saldırıya uğradığı" savunulmuş ve çıkan çatışmada ikisi polis 16 kişi hayatını kaybetmişti.

Anadolu Haber Günlüğü
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]