Son Dakika

28 Şubat mağduru 3 kadından daha müdahillik talebi

ADANA - Başörtüsü taktıkları için 28 Şubat sürecinde okudukları üniversiteden uzaklaştırıldıklarını belirten 3 kadın, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 28 Şubat davasına “mağdur” sıfatıyla katılmak için başvuruda bulundu.

Adana Adliyesi önünde bir araya gelen 28 Şubat Kadın Platformu üyesi Sevim Yalınız, Melek İnce ile Nurdan Cevher, “28 Şubat zorbalığının failleri ve tüm işbirlikçileri cezalandırılsın” yazılı pankart açtı.

Yalınız, gazetecilere yaptığı açıklamada, Konya Selçuk Üniversitesi’nde Fizik Öğretmenliği bölümünde okurken 1999 yılında başörtüsü nedeniyle okuldan uzaklaştırıldığını söyledi.

Üniversitelerdeki başörtüsü yasağı nedeniyle yüzlerce öğrencinin mezuniyetlerine aylar kala “yasak” ve “emekleri” arasında tercih yapmak zorunda bırakıldıklarını ifade eden Yalınız, yaşadıkları acıları unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını kaydetti.

Çukurova Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümü son sınıfta okurken 28 Şubat döneminde başörtüsü yasağı nedeniyle üniversiteden uzaklaştırıldıklarını ifade eden sınıf arkadaşları İnce ve Cevher de dönemin sorumlularından hesap sorulmasını istedi.

Açıklamalarının ardından Adliye binasına giren kadınlar Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden davaya “mağdur” sıfatıyla katılmak için Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesine başvuruda bulundu.
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]