Son Dakika

Batı Yaka Halkı İşgale Karşı Direniş Hakkını Kullanıyor

Kudüs'te Çarşamba Günü Gerçekleştirilen Eyleme Övgüde Bulunan Bedran: "Batı Yaka Halkı İşgale Karşı Doğal Direniş Hakkını Kullanıyor"İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcülerinden Hüsam Bedran, şehit Abdurrahman Eş-Şeludi'nin Çarşamba günü Kudüs'te otomobiliyle Yahudi yerleşimcilere çarparak gerçekleştirdiği eylemin doğal bir hak olduğunu söyledi.

Bedran, konuyla ilgili yayınladığı yazılı bildiride, Kudüs'teki eylemin birkaç gün önce Ramallah'ta İnas Şevket Dar Halil isimli 5 yaşındaki Filistinli kızın Yahudi yerleşimci sürücü tarafından ezilerek şehit edilmesine misilleme olduğunu bildirdi.

Filistinli gencin gerçekleştirdiği eyleme övgüde bulunan Bedran, "Batı Yaka'nın direnişi terk ettiğini düşünen yanılır. Yeni nesiller öncekilerin yolundan yürümeye devam ediyor" dedi.

Şehit Abdurrahman Eş-Şeludi'nin dayısı şehit komutan Muhyiddin Eş-Şerif'e kavuştuğunu belirten Bedran, Batı Yaka halkını işgalcilere karşı örgütlü veya bireysel direnişte yeni metotlar geliştirmeye davet etti.

Bu arada, işgal yönetiminin Hamas liderlerinden Salih El-Aruri aleyhindeki propagandasını yoğunlaştırdığına dikkat çeken Bedran, işgal yönetiminin bu şekilde dikkatleri Batı Yaka'da yaşanan kötü durumdan ve yerleşimcilerin saldırılarından başka yöne çekmeye çalıştığını ifade etti.

Hamas sözcüsü, Batı Yaka halkının direniş için her türlü gerekçeye sahip olduğunu ve doğal hakkını kullandığını söyledi.

Doğu Kudüs'te Filistinliler İşgalcilere Direniyor

Çarşamba akşamı Kudüs'te tramvay durağında bekleyen yolculara aracıyla çarpan Filistinli Abdurrahman Şeludi'nin İsrail polisi tarafından öldürülmesinin ardından başlayan çatışmalar dün de devam etti.

Onlarca yüzü maskeli Filistinli genç, Doğu Kudüs'teki Selvan beldesine girmek isteyen İsrail polisine havai fişekler ve taşlarla karşı koymaya çalıştı. İsrail polisinin havai fişek ve taş atan gençlere göz yaşartıcı gazla karşılık vermesi sonucu 10 kişi gazdan etkilendi.

Görgü tanıkları, Doğu Kudüs'teki Şufat bölgesinde de Filistinliler ile İsrail polisi arasında çatışmaların yaşandığını aktardı.

İsrail'in Kanal 2 televizyonu Kudüs'te yaşananları "Gerçek bir intifada" olarak niteledi. Televizyon, İsrail basınında analistlerin görüşlerine yer verildiğini ve analistlerin "Sivil intifada" olarak nitelendirdikleri olayların Doğu Kudüs'ten Batı Şeria'ya sıçrayabileceği uyarısında bulunduklarını aktardı.Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]