Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Batı'nın tek derdi petrol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaretlerde bulunmak için geldiği Letonya'da öğrencilere hitap ediyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Letonya Üniversitesi'nde konuşuyor. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

"Türkiye, bölgede yaşanan krizleri yakından takip ediyor. Herşeyden önce bahsettiğimiz bu bölgelerde, insanlığı ilgilendiren, ya da ilgilendirmesi gereken trajediler yaşanıyor."

"Batı'nın derdi petrol"

"Letonya, krizlerin yaşadığı Irak'tan, Suriye'den çok uzak olabilir. Yaşanan trajedi, medya tarafından gösterilmiyor olabilir. Ancak ben, bölgede yaşanan acı ve trajedinin Letonya'da hissedildiğini biliyorum. Ben bu noktada bölgede yaşananlara ilişkin bazı hatırlatmalarda bulunmak istiyorum. Irak, maalesef, yaşadığı onca şeye rağmen, olması gereken bir yönetime kavuşamadı. Bağdat yönetimi maalesef, mezhepçi bir politika izledi. Irak yönetimi mezhepçiliği körüklerken ne AB ne, BM ABD hiçbir önlem almadı. Ne zaman IŞİD terör örgütü çıktı petrol kuyularını tehdit etti hemen müdahele ettiler. Demek bunların derdi insan değil petrol. Batı'nın şirketleri oralara sahiptir."

ABD'nin Irak ordusuna verdiği silahlar IŞİD'in elinde

"IŞİD, şuan 3'de birine sahip durumda. IŞİD, nasıl bir ülkenin bu kadar önemli bir kısmına sahip oldu? ABD'nin, Irak ordusuna verdiği silahlar IŞİD'in eline geçti. ABD'nin önderlik ettiği koalisyonun, kısmi bir faydası olmuştur, IŞİD'i kısmen caydırmıştır."

"Suriye rejimine çok ciddi uyarılarda bulunduk. Arap uyanışı kapsamında başlayan halk gösterilerini ciddiye almasını söyledik. Ancak ne Suriye, ne Irak bu tavsiyeleri ciddiye dahi almadı, ve yaklaşık 4 yıl içinde kimyasal silahlar, konvansiyonel silahlar ile yaklaşık 300 bin insan öldürüldü"

"Biz, açık sınır politikası ile, bir buçuk milyon mülteciye kapımızı açtık. Peki, birçok olanağa sahip olan Avrupa, neden kapılarını açmıyor, veya kapısını bir buçuk milyon Suriyeliye açan Türkiye'ye "bize düşen nedir" diye teklifte bulunmuyor?"

"Kimyasal silah kullanmak suç, konvansiyonel silah kullanmak suç değil mi?"

"St. Petersburg'da G-20 toplantısındayız, açılış yemeğindeyiz. Suriye'de kimyasal silahlar kullanıldı, kimyasal silahların kullanılmasını önlemek için ne yapacağız. Kimyasal silahla öldürülen kişi sayısı bin 600 kişi. Ancak konvansiyonel silahlarla öldürülen kişi sayısı ise 120 bindi o zaman, şimdi 300 bin oldu. Ben orada şunu sordum, neden kimyasal silahla öldürülen bin 600 kişiyi konuşuyoruz da, neden konvansiyınel silahla öldürülen yüz binleri konuşmuyoruz."

"PYD, benim ülkemdeki bölücü terör örgütü PKK'nın aynısıdır. Ben sayın Obama'ya söyledim, PYD'yi desteklemek yerine bölgedeki ılımlı muhalifleri destekleyelim dedim. ÖSO gibi, Peşmerge gibi. Ancak PYD, Peşmergeyi bölgeye kabul etmedi"

"Bütün bu gerçekler şunu gösteriyor, 300 binden fazla insan öldüren Suriye rejimine sessizken, Kobani'ye neden bu kadar hassassınız? Bakın, yakın tarihimizde, günde 5 bin insanın öldürüldüğü bir olay yoktur, ancak Mısır'da bu olmuştur. Yüzde 52 ile yönetime gelen Mursi'yi darbeci bir yöntem ile indirmişlerdir. Peki, BMGK buna birşey dedi mi? Hayır."

"BMGK'nın daimi üyeleri dünyanın tamamını temsil etmiyor, dünya beşten büyüktür. Özellikle şunu vurgulamak istiyorum, BMGK'nın daimi üyeleri arasında halkı Müslüman olan bir tane ülke yoktur."
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]