Son Dakika

Erdoğan: Obama'ya Peşmerge teklifini ben yapmıştım

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Peşmerge'nin Türkiye topraklarını kullanarak Kobani'ye geçişi konusunda ortaya atılan iddialara, "Obama'ya bu teklifi zaten ber yaptım" diye cevap verdi.

Erdoğan, Kobani'deki PYD yapılanmasının daha önce Peşmerge'ye karşı çıktığını ancak daha sonraki süreçte buna yanaşmaya başladıklarını söyledi.

Erdoğan, Afganistan uçağında yaptığı "PYD'ye silah yardımı yapmamız söz konusu değildir" açıklamalarının Obama ile yapılan görüşmede gündeme gelip gelmediği yönündeki bir soru üzerine "PYD'ye giden silahlar PKK'ya gitmiş sayılır. Sonra bunlarla biz uğraşırız, yardımın yanlışlığı da ortaya çıktı. IŞİD'in eline geçti" diyerek cevap verdi.

"PKK-PYD'YE YARDIM KABUL EDİLEMEZ"

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle: Sayın Obama'yla yaptığımız telefon görüşmesinde kendilerine bu teklifi zaten ben yapmıştım. 'Buradaki PYD ve PKK gruplarına vereceğiniz destekler, bizim için kabul edilemez'. Bunu söylemiştik. Burada atılacak adım bir Özgür Suriye Ordusu ile işbirliği burada bizim açımızdan kabul edilebilir, iki peşmergeyle böyle bir işbirliği kabul edilebilir. Süreçte daralma olduğunu ve Kobani'nin iki gün dayanabileceğini söyledi.

Havadan atılan silahların bir kısmının IŞİD'in eline geçtiğini kendileri de kabul etti. Kime destek veriliyor.

"KOBANİ ABD İÇİN NEDEN STRATEJİK ANLAMIYORUM"

İki gün geçti, üçüncü dördüncü gündeyiz. Kobani düşmedi, kaldı ki Kobani, kendileri için niye bu kadar stratejik onu anlamakta zorlanıyorum çünkü Kobani'de sivil kalmadı. 200 bin insan ülkemize geçti, biz onlara ev sahipliği yapıyoruz. Kobani'de sadece 2 bin kadar orada savaşan insan var ve peşmergeye önce 'evet' demediler şimdi son anda kısmen 'evet' dediler. Bununla ilgili olarak biz de kendilerine 'yardımcı olacağımızı' söyledik. Özgür Suriye Ordusu ve ılımlı gruplar ile IŞİD'e karşı olanlarla bu işin götürülmesi konusunda hassasiyetimizi ilettik.

Yapılanın yanlış olduğu ortaya çıktı. Attıkları silahların bir kısmı IŞİD’in eline geçti. Adamlar günlerdir kendi sitelerinden yayınlarını yapıyorlar. Kime nasıl destek verildiği açık şekilde ortaya çıktı. Silahların bir kısmı onların eline geçti demek doğru bir şey mi? Dostlar alışverişte görsün bir hareket yapılamaz.
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]