Son Dakika

İran'dan Önce Bayram Kutlayanlar Tutuklandı

Resmi mezhebi Şiilik olan İran'ın kendi vatandaşları üzerindeki baskı ve dayatmaları hız kesmeden devam ediyor.

Sünniprisonersiran (İran'ın Sünni Mahkumları) adlı internet sitesinde yayınlanan haberde, İran güvenlik güçlerinin Sünni mezhebine bağlı olan vatandaşlarına yönelik tutuklama furyasına son iki haftada 50 kişiyi dahil ettiği ve cezaevine attığını açıkladı.

İRAN'DAN ÖNCE BAYRAM KUTLAYANLAR TUTUKLANDI

Suçlamalar arasında Ramazan ve Kurban Bayramının İran'dan önce kutlanması ve bayram namazını cemaatle kılınması bulunuyor.

Suudi Arabistan'a göre hareket eden 20 Sünni Müslümanın Tazehabad kentine bağlı Seles Babacani şehristanı bölgesinde İran'dan önce bayram kutlamak için bayram namazını kılmasından sonra İran İstihbarat Bakanlığına bağlı kişilerce gözaltına alındığı ve daha sonra bir mahkeme tarafından "propaganda yapmak" suçundan tutuklandığı belirtildi.

Son iki hafta içerisinde İran istihbaratının 50 kişiyi benzer propaganda suçlamasıyla tutukladığına değinen Sünniprisonersiran sitesinin, tutuklananlar arasında şimdiye kadar Salar Saeedi, Shorosh Aainah ve Muhammed Modaresi adlı üç Sünni aktivistin de bulunduğunu açıkladı.

İRAN BİRÇOK SÜNNİ DİN ADAMI VE GENCİ İDAM EDİYOR

İran'da son aylarda Sünnilere yönelik idam kararlarında ciddi artış gözleniyor.

İran'da istihbarat ve güvenlik servisleri Sünnileri sürekli takip altına alırken basit suçlamalar sonrası ya tutukluyor yada idam ediyor.
İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin göreve geldiği günden bu yana, İran'da idamların sıklaştığını bildiren İran Ulusal Direniş Konseyi, bu yeni dönem içinde en az 100 idamın gerçekleştiğini, ülke genelinde farklı şehirlerde infaz dalgasının hızla yayılması nedeniyle, halkın rejime karşı tiksinmelerine yol açtığını söyledi.

Kaynak : ISLAH HABER
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]