Son Dakika

PKK-ABD Kardeşliği Sınır Tanımıyor Blackwater işbaşında (VİDEO)
Önce uçakları ile yardıma koştular, olmadı paraşütle tonlarca silah ve erzak gönderdiler. Şimdi ise ABD'nin eski askerleri ve katliamşebekesi Blackwater PKK-PYD safında savaşıyor.

Irak ve Afganistan'da savaşmış eski bir Amerikan askeri, şimdi Suriye'de YPG güçleri ile birlikte IŞİD'e karşı savaşıyor. Jeremy isimli eski asker, IŞİD ile savaşı ve kendisini savaşa geri döndüren nedenleri BBC'den Jim Muir'e anlattı. Milliyet'te yer alan habere göre YPG içinde Kürtçe "Sipan" adını kullanan ABD'li eski asker, "IŞİD'in vahşi uygulamaları" nedeniyle Rojava'ya geldiğini söylerken IŞİD'in Taliban ve El Kaide'den çok daha güçlü olduğunu vurguladı.

"ASİL BİR AMACA HİMZET EDİYORUM"

"Şimdiye kadar iki IŞİD militanı öldürdüm. Bu kendimi kötü bir insan görmeme neden olmuyor. Bence IŞİD miltianlarını öldürerek dünyaya iyilik yapıyoruz. Burada bir savaştayız ve onları yok etmemiz gerek. Beni burada sadece ölüm durdurabilir. Gerçekten böyle bir ihtimal var. Bazıları buraya gelmemi intihar olarak görüyor. Haklı olabilirler ama ben bunu asil ve iyi bir amaca himzet etmek olarak görüyorum."

[embed]http://youtu.be/7zG5FbUJ2nA[/embed]


 KATLİAMCI BLACKWATER TİMLERİ İŞBAŞINDA..Blackwater, Kanton'un Bekası İçin PYD Saflarında Savaşıyor!


Özellikle Irak işgali sırasında çok sayıda işkence ve sivilin vahşice öldürülmesinden sorumlu tutulan Blackwater timleri bu dönemde de PYD saflarında IŞİD'e karşı savaşıyor. Askeri danışmanlık, ağır silah eğitimi gibi profesyonel destek hizmeti sunma şeklinde takdim edilen Blackwater'in Kobani'deki misyonu, PYD-PKK'nın hem Türkiye'ye hem de Barzani-Peşmerge'ye karşı tehdit dozunun neden giderek yükseldiğinin işaretlerinden biri sayılabilir.

ABD, Türkiye'yi Kobani'de PYD Kanton devletini muhafaza ve müdafaa için lejyoner olarak cepheye sürmek üzere planlar yaparken Blackwater de Irak'ta edindiği tecrübeleri Suriye'de sahaya taşımaya başlamış bile.

Kürt ulusalcılarının, PKK-PYD'nin hayalleri Amerikan askeri yardımları sayesinde gerçeğe yaklaşıyor galiba. Biji Blackwater, Biji Obama sloganlarının daha yüksek sesle ve kitlesel atılması için geri sayım başladı bile.

ilgili haber:

Peşmerge'den önce Academi/Blackwater

Batılı kaynaklar, hava ve kara harekatı için istihbari bilgi sağlamak üzere eski adı Blackwater olan Academi'den bir grup personelin Kobani'deki PYD saflarına katıldığını öne sürüyor.

Kobani’ne ABD ’nin hava yardımının ardından gözler şehre dışarıdan gelecek askeri insan gücüne ve peşmergelere çevrildi. Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, “Henüz peşmergeler geçmedi” açıklaması yaparkenTürkiye ’den de kara operasyonu istendiğini belirtti.

Peki ama iki haftadır Kobani’de kimler savaşıyor? ABD’yle istihbarat paylaşımını sağlayanlar kim? 

ABD’nin 2003’teki Irak’ı işgalinde kara harekatının başlamasından önce harekata zemin hazırlayan istihbari bilgileri sağlayan ve ABD’de özel statüde bulunan, eski askerlerin kurduğu Academi, ya da bütün dünyanın bildiği ismiyle Blackwater grubunun etkilerini Kobani’de de görüyoruz.

2011’de isim değişikliği ve yeniden yapılanma ile Academi adını alan Blackwater, Erik Prince tarafından kurulmuştu. Irak’ta çok sayıda sivilin ölümüne karıştıkları için şirketi yeniden yapılandırma kararı alan ve düşük profil çizmeyi tercih eden Eric Prince önce Xe adını kullandı. 2011 Aralık ayında da Yunan filozof Plato’nun Akademi’sine atıfla yeni ismini aldı.

Batılı kaynaklardan alınan bilgilere göre, Kobani’de çatışmaların başlaması ile birlikte bölgeden hava ve kara harekatı için istihbari bilgi sağlamak üzere Academi’den bir grup personel PYD saflarına katıldı. Takriben, beş haftadır devam eden çatışmalarda, içeriye yapılan silah yardımını da Academi grubundan personelin gerçekleştirdiği belirtildi.

Yine, Mesut Barzani tarafından gönderilen askeri teçhizatın PYD’ye ulaştırılmasında ve kullanılmasında bu özel statüdeki askerlerin görev aldığı edinilen bilgiler arasında.

IŞİD’in Irak ve Suriye işgalinin başlaması üzerine Amerika, bu coğrafyada daha önce kullandığı Academi ya da Blackwater grubunu gözle görülmese de küçük gruplar halinde yerleştirmeye başladı. Irak’ta peşmergeye, Suriye’de de PYD’ye askeri eğitim ve teknik silah kullanımı alanlarında danışmanlık vermeye başlandı.

ABD’nin önceki gece başlattığı havadan indirme operasyonunda yarı otomatik ve otomatik silahlar Kobani’ye indirildi. Barzani’nin tırlarında birkaç hafta önce gidenler arasındaysa daha teknik silahlar, uçaksavar, doçkalar ve havan toplarının bulunduğu belirtiliyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun “Peşmerge’nin geçişine yardım ediyoruz” cümlesini yorumlayan batılı kaynaklar aslında bir koridor açılmayacağı görüşünde. Peşmergenin, dolaylı yollardan bölgeye ulaştırılacağı, yapılan yardımların ağırlıklı olarak havadan ve insani yardım tırları arasında gidebileceği de belirtiliyor. 
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]