Son Dakika

Sağlık Bakanlığı şekere el atıyor

Sağlıklı beslenmeyi teşvik ve obeziteyle mücadele çerçevesinde okul kantinlerinde satılan ürünleri sınırlayan ve ekmekteki tuz oranını düşüren Sağlık Bakanlığı kantinlerinde satılan ürünleri sınırlayan ve ekmeğin tuz oranını sağlık kriterlerine çeken Sağlık Bakanlığı, şeker kullanımını aşağıya çekmeyi amaçlıyor.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, şeker tüketiminin azaltılmasına yönelik alınacak tedbirleri AKŞAM'a anlattı: Konuyla ilgili ilk çalışmayı Edirne Valiliği gerçekleştirdi. Edirne Valiliği, kıraathane, çay bahçeleri, kafe, çay ocakları gibi ticari işletmelerde sıcak içeceklerin tek ve paketlenmiş şeker ile sunulması zorunluluğu getirdi. Elbette isteyen müşteri ikinci, üçüncü şekeri talep edebiliyor. Bu uygulamayı bakanlığımızda başlattık. Şeker tüketiminin ülke genelinde azaltılmasını sağlamak için uygulamayı bütün kamu kurum ve kuruluşlarında da yaygınlaştırmak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde konuya ilişkin bir genelge hazırlayıp, kamu kurum ve kuruluşlarına göndereceğiz. Böylece çay ve benzeri içeceklerin yanında tek şeker gelecek. İkinci şeker, ancak talep edilmesi halinde verilecek. Kesme yerine paketlenmiş toz şeker sunulacak.
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]