Son Dakika

Sol’da Kobani çatlağı

IŞİD’in Kobani saldırısı Türkiye’deki solcuları ikiye böldü. Terör örgütü PKK yandaşı solcular, Kobani için eylemler düzenlerken, ulusalcı solcular da karşı eylemler düzenliyorlar. Üniversitelerde ve sokaklarda karşı karşıya gelen bu iki grup arasında silahlı ve satırlı-bıçaklı kavgalar yaşanıyor. PKK yanlısı bir kısım solcular da ABD’den silah yardımı istenmesinin kendilerini kapitalist yaptığını söylüyorlar.

BİRBİRLERİNİ VATAN HAİNLİĞİYLE SUÇLUYOR

Karl Marks, Lenin, Stalin, Mao, Che Guevara gibi şiddet yanlısı komünistlerden etkilenen Türkiye’deki solcular, Kobani saldırıları sonrası adeta dağıldı. Gezi Parkı eylemleri ve AK Parti karşıtlığında birleşen solcular, Kobani konusunda birbirlerini vatan hainliğiyle suçluyorlar. Terör örgütü PKK destekçisi solcular, Türkiye’nin Kobani’ye destek vermesini istiyor. Ancak ulusalcı kesim ise bu isteğe şiddetle karşı çıkıyor. Birçok yerde karşı karşıya gelen bu iki grup arasında büyük çekişmeler yaşanıyor. Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir gibi şehirlerdeki üniversitelerde Kobani olayları nedeniyle öğrenciler arasında kavgalar yaşandı.

TGB VE KOLEKTİFLER KAVGASI

Geçtiğimiz Çarşamba günü Bursa Uludağ Üniversitesi’nde İşçi Partisi’nin gençlik yapılanması olan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ile terör örgütü destekçisi ve aynı zamanda CHP’nin üniversite yapılanması Öğrenci Kolektifleri arasında kavga çıktı. Kobani olayları nedeniyle açtıkları stantlara saldıran karşıt gruplar, birbirlerini vatan hainliğiyle suçladı. Mao yanlısı TGB’den yapılan açıklamada Kolektifler, terör örgütü PKK’nın kuyrukçusu ilan edildi. Açıklamada, “Gerginliğin asıl sebebi, kendilerine Öğrenci Kolektifleri diyen provokasyona açık grubun okula geldiğinde Türk bayrağı, Atatürk posteri ve TGB’nin pankartıyla karşılaşmasıdır” denildi. Kolektifleri “faşistlik” ile suçlayan TGB, “Bütün illerde üniversiteleri PKK ve onun kuyrukçularına asla bırakmayacak” ifadelerini kullandı. Öğrenci Kolektifleri ise kendilerine TGB’li öğrencilerin saldırdığını belirtti. Öğrenci Kolektifleri’nin Twitter hesabında ise şu açıklama paylaşıldı: “Uludağ Üniversitesi’nde TGB’liler çevik kolektif afişlerini yaktılar.”

GEZİ’DE ORTAK, KOBANİ’DE DÜŞMAN

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF)’nde de bu iki grup geçtiğimiz hafta başında büyük bir kavga yaşadı. Bıçaklı-sopalı kavgada 4 kişi yaralandı. PKK sempatizanı Kolektifler ve TGB’liler arasında kavganın nedeni Kobani için açılan pankartlar olduğu öğrenildi. Fakültenin çeşitli yerlerine asılmış TGB’ye ait afişler, Kolektifler tarafından indirildi. Bunun üzerine fakülte öğrencisi olmadıkları iddia edilen 50 kişilik bir grup ellerinde sopalarla kampüse girerek, yine kampüs dışından gelen PKK taraftarlarıyla çatıştı. Olaylar çevik kuvvet polislerinin fakülteye çağrılmasıyla son buldu. Geçtiğimiz hafta içerisinde de Eskişehir’de aynı gruplar arasında çatışma çıktı. TGB’li öğrenciler Kolektif’i bayrak yakmakla suçladı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Kolektifli öğrencilerin, kendilerine saldırdığını söyleyen TGB’ye cevabı gecikmedi. Kolektifler yaptıkları açıklamada, TGB’nin derin devlet Ergenekon’un maşası olduğu belirtildi.

ABD’DEN YARDIM BEKLEYEN SOLCULAR

Öte yandan birçok sol görüşlü yazar Kobani’ye ABD’nin yardım yapmasını eleştirdi. ABD’nin Kobani’de IŞİD’e karşı mücadele edenlere yardım etmesinin Sol kesimi kapitalist yaptığı belirtiliyor. Komünist Parti Merkez Komite Üyesi ve soL.org yazarı Aydemir Güler, Sol kesimin ABD’den medet ummasını “Gökyüzünde ABD uçağı bekleyenden solcu olur mu?” sözleriyle eleştirdi.

Yeni Akit
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]