Son Dakika

327 yıl aradan sonra yeniden ezan sesi

Osmanlı İmparatorluğu'nun 91 yıl hükmettiği Macaristan'ın Eğri şehrinde, Macaristan Din Hizmetleri Koordinatörü Hüseyin Ersoy, Osmanlı döneminden kalan minarede ezan okudu.

Osmanlı'nın 1596-1687 yılları arasında hüküm sürdüğü Budapeşte'nin kuzeydoğusunda bulunan Eğri şehrinde, Macaristan Din Hizmetleri Koordinatörü Hüseyin Ersoy, ''Osmanlı Döneminde Eğri'de yaşam'' adlı konferansta konuşma yapıp, Osmanlı döneminden sonra ayakta kalan minarede ezan okudu.

Koferansın açılış konuşmasını yapan Eszterhazy Karoly Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Attila Verok, Türk-Macar ilişkilerinin son dönemlerde büyük bir ivme kazandığına değinerek, ''29 Ekim'de Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde tüm Macar devlet televizyon ve radyolarında Türk günü düzenlendi. Yapılan programlara Macarlar'ın gösterdiği büyük ilgi, son dönemdeki ilişkilerin geliştiğine ve kuvvetlendiğine dair bir işarettir'' dedi.

Din Hizmetleri Koordinatörü Hüseyin Ersoy, Eğri şehrinde bulunan caminin isminin Osmanlı kayıtlarında Kethüda Camisi olarak geçtiğine değinerek, ''Osmanlı döneminde yapılan cami ve külliye yıkılmış. Sadece minarenin ayakta kaldığını şehir olan Macaristan'ın Eğri şehrini ziyaret ediyoruz. Osmanlı döneminden kalan Kethüda Camisi'nin minaresinden ezan okuduk'' dedi.

Ersoy ayrıca Osmanlı döneminden kalan minarede ezan okumanın kendilerini çok duygulandırdığını belirterek, ''Eğri şehrinde gerçekten çok derin duygular yaşadık. Yerel yetkililerle ilgili yaptığımız görüşmelerde Eğri şehrinde yaşayan Müslüman için, ibadetlerini yapabilecekleri yer için gerekli izinleri istedik. Türk-Macar Dostluk Derneği'nin düzenlemiş olduğu konferansa katılmaktan büyük mutluluk duydum'' dedi.

Ersoy, ezan okunması için gerekli izinleri veren makamlara da teşekkür ettiklerini belirtti.

Macaristan'ın ünlü Türkologlarından Balasz Sudar, konferansta Osmanlı döneminde Eğri'deki gündelik yaşamın yanı sıra Egri paşalarının hayatları ve yaşamları hakkında konuşma yaptı.

Konferansta ayrıca Osmanlı dönemi dış politikası, Macaristan'da Osmanlı döneminden kalan hamamlar, aynı dönemde Macarlar'ın gündelik hayatları, Osmanlı savaş teknikleri hakkında konuşmalar yapıldı.

Konferans sonunda katılımcılara Türk baklavası ikram edildi.

 
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]