Son Dakika

ABD Afganistan'dan Çıkmıyor...

Afganistan Parlamentosu'nun üst kanadı Senato, ABD ile imzalanan İkili Güvenlik Anlaşması (BSA) ve NATO ile varılan "Barış İçin Ortaklık Kuvvetlerinin Statüsü Anlaşması"nı (SOFA) onayladı.

Senato'da 152 üye anlaşmalar için evet derken, yedi kişi anlaşmayı reddetti.

Anlaşmalar, 2015 yılı itibariyle yürürlüğü girecek.

Afganistan ve ABD arasındaki İkili Güvenlik Anlaşması (BSA), 30 Eylül'de ABD'nin Kabil Büyükelçisi James Cunningham ve Afganistan Devlet Başkanının Ulusal Güvenlik Müsteşarı Hanif Etmer tarafından imzalamıştı. Ülkede 2014'ten sonra kalacak NATO güçlerinin durumunu belirleyen SOFA Anlaşması'nı da aynı tarihte, NATO'nun Afganistan temsilcisi Maurits R. Jochems ve Devlet Başkanının Ulusal Güvenlik Müsteşarı Etmer imzalamıştı.

İkili Güvenlik Anlaşması

Güvenlik anlaşmasına göre, 2014'ten sonra ülkede 9 bin 800 ABD askeri bulunacak. Bu askerler terörle mücadelede Afgan güçlerine eğitim ve danışmanlık hizmeti verecek. 2015'in sonunda bu askerlerin sayısı yarıya düşecek ve 2016 sonunda Afganistan'daki ABD diplomatik merkezlerinin güvenliği için sadece bin asker kalacak.

Anlaşmaya göre, Afganistan'a dışarıdan müdahale durumunda, Amerikan askerleri Afgan güçlerine destek verecek.

SOFA anlaşması

Barış İçin Ortaklık Kuvvetlerinin Statüsü Anlaşması SOFA'ye göre, 2014 sonrası 4-5 bin NATO askeri Afganistan'da kalacak, bu askerler Afgan güvenlik güçlerine eğitim, destek ve danışmanlık konularında yardımcı olacak.
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]