ABD'den IŞİD itirafı

ABD'nin eski Suriye Büyükelçisi Robert Ford, "Beşşar Esad rejimi ülkeyi yönettiği sürece, ülkenin doğusundaki IŞİD'i yenilgiye uğratmak zor olacaktır"dedi.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde düzenlenen "ABD'nin Suriye ve Irak Politikasında Bir Sonraki Adımlar" konulu oturumda konuşan Ford, hava saldırılarıyla gücü kırılmaya çalışılan IŞİD ile mücadelenin, Suriye'deBeşşar Esad yönetiminin elini güçlendirdiğine vurgu yaptı.

Ford, şunları söyledi:

"Suriye'de eylül ayında başlanan hava saldırısı fiilen ılımlı muhaliflere zarar verdi. Bu saldırılar ılımlı muhalifleri sokakta itibarsızlaştırdı ve Esad rejimiyle savaşan El Kaide'ye bağlı Nusra Cephesi'ne ait olanları hedef alarak onları zayıflattı. Burada bizim stratejimizin ne olduğunu, niçin Nusra Cephesi'ni vurduğumuzu açıklayabilmeliydik. Suriye'nin doğusunda IŞİD hedeflerini vurarak, doğrudan Esad rejimine yardımda bulunmuş olduk. Bu IŞİD birlikleri ılımlı muhaliflerle çatışmıyordu, onlar Esad rejimiyle savaşıyordu."

Suriye'de muhalif güçler tarafından kuşatma altında tutulan bir bölgede,ABD'nin öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırıları sayesinde rejim güçlerinin kuşatmayı yardığına dikkati çeken Ford, "Aslına bakarsanız, biz Esad hava kuvvetlerinin rolünü oynamış olduk" dedi.

Suriye'de rejimin iktidarını sürdürdüğü sürece IŞİD'in zayıflatılıp yenilgiye uğratılmasının zorluğuna işaret eden Ford, "Beşşar Esad rejimi ülkeyi yönettiği sürece, ülkenin doğusundaki IŞİD'i yenilgiye uğratmak zor olacaktır" ifadesini kullandı.

Ford, hem IŞİD'in bertaraf edilmesi hem de Suriye'deki 3 yıldır akmaya devam eden kanın son bulması için Esad'a yönelik baskının artırılması gerektiğini kaydetti.

"ABD, TUTARLI VE ETKİLİ STRATEJİ GÜTMÜYOR"

Ortadoğu kıdemli uzmanlarından ABD Barış Enstitüsü İhtilaf Araştırmaları Bölümü Başkan Yardımcısı Steven Heydemann da Suriye'de 3 yılı aşkın süredir devam eden iç savaşta, Ortadoğu'nun modern tarihinin büyük bir şiddetle karşı karşıya kaldığı bir ortamda ABD'nin, IŞİD'i yenilgiye uğratmak veya Suriye'de siyasi çözüm için hala tutarlı ve etkili bir strateji gütmediğini söyledi.

IŞİD'i bertaraf etmek ve Suriye'de iç savaşı çözüme kavuşturmak için IŞİD ile Suriye krizinin birbirinden ayrı değerlendirilmemesi gerektiğinin altını çizen Heydemann, Beyaz Saray'ın bu noktadaki politikasını gözden geçirmesi gerektiğini vurguladı.

Heydemann, şunları kaydetti:

"Bütünleşmiş bir Suriye stratejisi için, ABD'nin Suriyeli muhaliflerle angajmanını artırması, sahada gücü dengelemeye dönük beklentileri yerine getirmesi ve çatışmayı müzakerelerle sona erdirecek gerekli şartların hazırlanmasına yardımcı olması gerekiyor. Böyle bir yaklaşım ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde uçuşa yasak bir bölgeyi desteklemesi ve Suriye'nin Türkiye ile sınırında bir tampon bölgeyi korumasını gerekli kılıyor. Suriyeli muhalifleri eğitme ve donatmaya yönelik programa hız verilmeli ve bu programın misyonu IŞİD ile mücadele ve Esad rejimiyle savaşmayı kapsamalıdır."

 
Google Plus'da Paylaş

Yazar Unknown

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.