Son Dakika

Ferguson'a Filistin desteği

ABD’de siyahi bir genci öldüren polisin aklanması ile patlak veren halk gösterilerine yurt dışından da destek geliyor. Irkçılık karşıtı gösterilerde Fergusonlulara en büyük dayanışma gösterenler Filistinliler oldu. ABD’de siyahi vatandaşların yaşadığı ayrımcılığı, İsrail’in kendilerine yönelik ırkçı tutumuna benzeten Filistinliler, sosyal medyada bir kez daha destek kampanyası başlattı. İlk kez ağustos ayındaki gösterilerde medyada yer alan ve son günlerdeki gelişmelerle birlikte binlerce kez paylaşılan mesajlardan birinde, “İşgal edilmiş, kuşatılmış, kana bulanmış Gazze, Ferguson’la dayanışma içinde. Filistinlilerin hayatları önemlidir. Siyahilerin hayatları önemlidir. Tüm hayatlar önemli olmalı” ifadeleri yer aldı.

FHKC’DEN ‘DİRENİŞ’ AÇIKLAMASI

Bir diğerinde ise “Filistin halkı, silahsız bir haldeyken, etnik kökeni nedeniyle vurulmanın ne demek olduğunu bilir” sözleriyle Michael Brown’un 9 Ağustos’ta beyaz polis memuru Darren Wilson tarafından öldürülmesine olan tepki dile getirildi. Ağustos ayında gösterilerin merkezi olan Missouri eyaletinde açılan “Ferguson’dan Filistin’e, işgal bir suçtur” pankartı da ABD mahkemesinin kararıyla birlikte sosyal medyada bir kez daha gündeme oturdu. Diğer taraftan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) de Ferguson ve ABD’de yapılan ırkçı ayrımcılığı kınayarak “zulme karşı direnişe destek verdiklerini” açıkladı. FHKC, Brown’un katili polis memuru Darren Wilson’un yargılanmaması yönünde karar veren ABD adalet sistemine karşı Ferguson halkının ve ABD genelinde sokağa çıkan tüm halkın yanında olduğunu duyurdu.

Bilinmeyen 14 cinayet daha var

ABD’de Ferguson’da 18 yaşındaki silahsız siyahi genç Michael Brown’ın polis tarafından vurularak öldürülmesi, ülkede polis tarafından vurularak öldürülen başka siyahi kişileri gündeme getirdi. The Daily Beast sitesinin haberine göre, Michael Brown’un 9 Ağustos’ta beyaz polis memuru Darren Wilson tarafından öldürülmesinden bu yana ABD’de en az 14 kişi polis kurşunuyla hayatını kaybetti. Bu kişiler arasında 6 siyahi genç bulunuyordu. Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) “haklı görülebilecek sebeplerle” vurulan zanlılarla ilgili veri tabanına göre, 2005-2012 yılları arasında her yıl ortalama 96 siyah, beyaz bir polis memuru tarafından vurularak öldürüldü. 2013’te bu rakam peş peşe üçüncü kez artış gösterdi. Son yapılan araştırmalar, genç siyahi erkeklerin polis tarafından öldürülme olasılığının beyaz akranlarından 21 kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

İsrail’in gaz bombası da aynı yerden geliyor


ABD’nin Ferguson semtinde polisin gösterileri bastırmak için kullandığı gaz, İsrail, Mısır ve Bahreyn’in kullandıklarıyla aynı. Ferguson protestoları esnasında atılan gaz bombası ile İsrail ordusunun Filistinlilere karşı kullandığı gazın aynı şirketlerden tedarik edildiği ortaya çıktı. Combined Tactical Systems (CTS) ve Defence Technology adlı şirketlerin sahipleri, her ne kadar “öldürücü olmayan silah” endüstrsindeki ürünleri ile övünseler de Mısır, Bahreyn ve İsrail güvenlik güçlerine sağlanan gaz bombaları silahsız protestocuları öldürmeye devam ediyor. Diğer taraftan Ferguson’ın bağlı olduğu St.Louis polis biriminin taktik eğitim merkezinin İsrail olması da dikkat çeken bir diğer nokta.

Tiananmen gibi

ABD Ferguson’da siyahi bir gencin bir polis memuru tarafından öldürülmesi ve polisin suçsuz bulunması dünya basınının da gündeminde. İngiliz basını konuya geniş yer verirken, The Guardian gazetesi, Ferguson’daki olayları “Burası artık bir savaş bölgesi” cümlesiyle aktardı. Almanya’daki Frankfurter Allgemeine Zeitung ve Frankfurter Rundschau adlı gazeteler de kararı eleştirenler arasındaydı. Polisin aklanmasına “Jürinin kararı kimseyi şaşırtmadı ki bu da sistemin gülünçlüğünü açıklıyor” sözleriyle karşı çıkıldı. 

RUS BASININDAN SERT ELEŞTİRİ

Fransa’nın solcu Liberation isimli gazetesi ve Le Monde da karara tepki gösteren tarafta yer aldı. Le Monde kararı, “Michael Brown’un ölümü demografik bir değişime uğrayan, artık çoğunluğu siyahi ve idari kurumların beyazlarla dolu olan bir şehirdeki ırkçı ayrımı gösterdi” şeklinde eleştirdi. Hint NDTV haber kanalından bir muhabir Ferguson’daki protestoları Tiananmen Meydanı’nındaki görüntülere benzeterek kararı “ABD’deki ırkçı suçların somut bir kanıtı” olarak nitelendirdi. Rus basını kararla ilgili sert eleştirilerde bulundu. Rusya devlet televizyonu Russia 24, haber sitesi Pravda.ru ve diğer pek çok basın kuruluşu kararla ilgili yorumda bulunurken “Afro-Amerikalılara karşı önyargı kanlarında var” sözleri dikkat çekti.

Oyuncak tabancalı Tamir'in vurulma anı

ABD’nin Cleveland kentinde oyuncak bir silahla dolaşan 12 yaşındaki siyahi çocuğun polis tarafından vurularak öldürüldüğü ana ilişkin güvenlik kamerası görüntüsü yayımlandı. Çocuğun polis aracı yanına yaklaştıktan sonra iki saniye içinde vurulduğu anlaşılıyor. Polis silahını ateşlemeden önce Tamir Rice adlı çocuğun, parkta tek başına dolaştığı, elindeki oyuncak silahı yoldan geçen birine ve zaman zaman da etrafa doğrulttuğu görülüyor.

Acıları ortak İngilizler de sokakta

ABD jürisinin skandal kararına duyulan tepki sınırları aştı. İngiltere’de polis şiddeti dolayısıyla hayatını kaybeden siyahi kişilerin aileleri, 18 yaşındaki silahsız siyahi genç Brown’ı öldüren polisin yargılanmasına gerek görülmemesi kararını, ABD’nin Londra Büyükelçiliği önünde toplanarak protesto etti. Çok sayıda kişi, büyükelçilik önünde “Şiddetin mazereti olamaz”, “Michael Brown için adalet” yazılı çeşitli pankartlar taşıdı, “Siyahilerin yaşamları da önemlidir” sloganları attı. Göstericiler arasında 2011 yılının yazında İngiltere genelinde yağmalama olaylarını tetikleyen ve polis tarafından vurularak öldürülen Mark Duggan’ın ailesi de yer aldı. 

KARA CUMA PROTESTOSU


Bu arada Amerikalı siyahi yönetmen Ryan Coogler'ın kurduğu aktivist grup, ABD'de geleneksel olarak her yıl Kasım'ın 4. perşembesinde yaşanan ve Kara Cuma olarak adlandırılan indirimli alışveriş çılgınlığında alışveriş yapılmaması çağrısında bulundu. Kampanyaya birçok ünlü isim twitter üzerinden destek verdi. Kampanyanın yıl sonuna kadar devam etmesi de gündeme geldi. 

Çatışmaları görmeyen CNN’e protesto

CNN’in merkezi önünde toplanan göstericiler Ferguson olaylarına duyarsız kaldığı gerekçesiyle kanalı protesto etti. ABD’nin Atlanta kentinde bulunan CNN International televizyonunun önünde toplanan göstericiler, Missiouri eyaletinde jürinin, Michael Brown’ı öldüren polis memurunun yargılanmamasına yönelik Ferguson’daki protesto gösterilerine karşı duyarsız kalan CNN International televizyonuna tepkilerini dile getirdi.

YENİ ŞAFAK 
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]