Guantanamo'dan bir kişi daha serbest bırakıldı

11 Eylül saldırılarının ardından eski Başkan George W. Bush döneminde Küba'nın  Guantanamo Bay bölgesindeki Amerikan deniz üssünde 2002 yılında kurulan tartışmalı tutukevinde 12 yıldır bulunan Suudi Arabistan vatandaşı Muhammed El-Zehrani'nin serbest bırakıldığı bildirildi.

ABD yetkililerinin konuyla ilgili açıklamasında, 45 yaşındaki El-Zehrani'nin cuma günü Suudi Arabistan'a gönderildiğini bildirilirken, tutukevinde bulunan diğer Müslümanlarında  serbest bırakılabileceği kaydedildi.

12 YILDIR EL KAİDE ŞÜPHELİSİ OLARAK TUTULDU

2002'den beri Guantanamo tutukevinde bulunan El-Zehrani, 1999 yılında Afganistan'a yaptığı ziyarette El-Kaide'ye katıldığı ve askeri eğitim aldığı iddia ediliyordu.

Halen 142 tutuklunun bulunduğu Guantanamo'da, daha önce yapılan açıklamada, 73 tutsak'ın  serbest kalacağı açıklanmıştı. Guantanamo'da yıllardır bulunan 48 şüpheli ne yargılandı ne de serbest bırakıldı.

Kurulduğundan bu yana yaklaşık 600'ün üzerinde şüpheli Guantanamo’dan diğer ülkelere sevk edilirken, bugüne kadar 780'den fazla Müslüman Tutsak  insan hakları örgütlerinin ciddi eleştirilerine neden olan bu tutukevinde kaldı.
Google Plus'da Paylaş

Yazar Unknown

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.