Son Dakika

HRW: Kırım Tatarlarına göz açtırmıyorlar

HRW, Kırım'daki aktivist ve gazeteciler başta olmak üzere Rusya'nın Ukrayna krizine müdahalesine muhalif olan herkesin tehdit edildiğini ve baskı gördüğünü rapor etti. Tanıklılara dayanan görüntülü raporda, Kırım'daki ayrılıkçı yönetimin, Tatarların kaçırılması ve Rus yanlısı milislerin 'keyfi uygulamaları'na seyirci kaldığını vurgularken, "Ukrayna vatandaşı olan Kırımlıların da Rusya vatandaşlığını kabul etmeye zorlandığı"nı belirtti. Rapora göre Rusya vatandaşlığını kabul etmeyenler 'sınır dışı edilmekle' tehdit ediliyor" 

HRW'ye konuşan Tatar aktivist Abdürreşat Zeparov, "Şu an Tatarlar için Kırım çok tehlikeli. Sadece Tatar olmanız bile tehlikede olmanız için yeterli ve bu tehlike yerel yetkililer ve güvenlik güçlerinden geliyor" dedi. 

Gazetecilere baskınlar


İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Avrupa ve Orta Asya’dan sorumlu uzmanı Yuliya Gorbunova, “Tüm Kırımlıların, özellikle de savunmasız azınlıkların haklarının sağlanması için uluslararası toplumun yarımadadaki durumu yakından takip etmesi gerekiyor” dedi. Gorbunova, Mart ayında Akmescit'teki Rusya karşıtı gösteride kaçırılan Tatar Reşat Ametov'un daha sonra ölü bulunduğunu anımsattı.

Tatar Meclisi'nin yerel başkanı Mustafa Absa da sivil kıyafetli 25 kişinin evini bastığını hatırlatıp, başına gelenleri şöyle anlattı:
"Silahları vardı. Kimsenin giremeyeceği şekilde sokağı kapattılar. Yasaklı kitaplar, silahlar ve uyuşturucuları aradıklarını söylediler. Ben de onlara evde uyuşturucu ve silah bulunmadığını söyledim. 'Dergi ve kitapları niye yasaklıyorsunuz ki?' diye sordum."

Tatar gazetesi Avdet'in yayın yönetmeni Şevket Kaybullayev ise ofislerine baskın yapıldığını aktarıp, sık sık sorguya çekildiğini söyledi. 

Uluslararası toplumu Kırım'daki insan hakları ihlalleri konusunda harekete geçirmeye çağıran HRW, "Bağımsız uluslararası insan hakları gözlemcilerinin Kırım'a girişinin sağlanması için uluslarası tüm imkânların seferber edilmesi"ni istedi.
Kırım 16 Mart 2014’te yapılan ve Tatarların boykot ettiği referandum sonucuna dayanarak Rusya tarafından ilhak edilmişti.
Yüz binlerce Kırım Tatarı 1944 yılında Sovyet lideri Stalin tarafından yurtlarından sürgün edilmiş, yerlerine Ukraynalı ve Rus nüfus yerleştirilmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü 
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]