Son Dakika

'Müslümanlar için endişe duyuyorum'

ABD Başkanı Barack Obama, Myanmar'da "ayrımcılık ve kötü muameleye maruz kalmayı sürdüren" Rohingyalar ve diğer Müslüman toplulukların durumundan "derin endişe duyduğunu" söyledi.

Myanmar'ı ziyaret eden Obama, başkent Naypyidaw'da üst düzey yetkililerle görüşmelerinden önce yerel Irrawaddyhaber kanalına yaptığı açıklamada, ülkede reform sürecinde "geriye dönük adımlara" karşı uyarıda bulundu.

Barack Obama, Myanmar'da eski siyasi mahkumların "hala kısıtlamalarla karşı karşıya olduğunu" ve "medya mensuplarının gözaltına alındığını" ifade ederek kısa bir süre önce ordu tarafından göz altındayken hayatını kaybeden gazeteci Aung Kyaw Naing'in, "trajik biçimde ve şuursuzca öldürüldüğünü" dile getirdi.

'MÜSLÜMANLAR İÇİN ENDİŞE DUYUYORUM'

ABD Başkanı, Washington yönetiminin, "Arakan eyaletindeki insani durum, ayrımcılık ve kötü muameleye katlanmayı sürdüren Rohingyalar ve diğer Müslümanlara yönelik tutum konusunda derinden endişe duyduğunu" da söyledi.

Obama, gezisinde öncelikli olarak Myanmar hükümetinin, ülkedeki tüm insanların iyiliğini ve güvenliğini, ayrıca temel insan haklarını ve özgürlükleri temin etme sorumluluğu bulunduğu mesajını vereceğini belirtti.

Barack Obama'nın, Myanmar'a bu ziyaretinde kullandığı dilin, 2012 yılında kullandığından farklı olduğu gözlendi. ABD Başkanı, 2012 yılında Myanmar'da reform yanlısı hükümeti, icraatları yerine verdiği sözlerden ötürü ödüllendirmekle eleştirilmişti.
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]