İntifada'nın çocukları: Şehit olmak istiyoruz

Birkaç haftadır okula gitmiyorlar aslında gidemiyorlar çünkü yaşadıkları bölge abluka altında.

Şufat mülteci kampının çocukları onlar. Yani kendi ülkelerinde mülteci olan yüz binlerce Filistinliden sadece bir kaçı.

Haber7 Dış Haberler Müdürü Taha Dağlı’nın haberine göre, bunu tanımlamak çok zor. Bir Alman vatandaşının Almanya’da mülteci olması gibi bir şey. Ya da İngiliz’in Londra’da bir mülteci kampında mülteci statüsüyle yaşamak zorunda kalması gibi bir durum.

Dünyada belki de sadece Filistinlilere özel bir durum bu.

Filistinli 4 çocuk haftalardır onlarca arkadaşıyla birlikte sokakta. Kasım ayının ilk haftası İbrahim Akkari adlı 32 yaşındaki Filistinli araçla yaptığı eylemin ardından infaz edildi. Şufat Mülteci kampındaki evi kuşatıldı.

Filistinli çocuklar direnişe geçti. Sadece o kamp değil Kudüs’ün birçok semtinde de aynı manzara yaşandı.

Çocuklara mikrofon uzatıldı, ellerinde taş ya da havai fişekler, yüzlerinde eşofmanlarının kapşonları vardı.

“Biz şehit olmak istiyoruz” diye haykırdı çocuklar. İçlerinden birisi öne atıldı, “kaybedecek hiçbir şeyimiz yok”.

Evet 10 yaşındaki bir Filistinli çocuk kaybedecek bir şeylerinin olmadığını söylüyor. Aslında büyükleri de aynı şeyi söylüyor. Çünkü İsrail her şeylerini ellerinden almış durumda.

Çocuklar devam ediyor, biri “artık aklımız okulda ya da derslerde değil tek amacımız işgalci askerlere direnmek” diyor.

Bir başkası “Mescid-i Aksa’yı savunuyoruz” diyerek devam ediyor, “çünkü Aksa savunmasız, sahipsiz, Yahudiler içeri giriyor, bunu protesto ediyoruz” diyor.

“Biz çocuklar olarak Aksa’yı korumanın ne demek olduğunu ne anlama geldiğini biliyoruz, bu sorumluluğu taşıyoruz” diye konuşuyor.

İsrail’in kendilerini terörist olarak tanımlamasına isyan ediyor bir diğer çocuk, “biz terörist değiliz olamayız zaten çünkü burası bizim toprağımız ve biz sadece kendi toprağımızı savunuyoruz” diye devam ediyor. Asıl teröristin ise Mescid-i Aksa’nın kapısında Filistinli kadınları döven İsrail polisinin olduğunu ekliyor.

13 yaşındaki çocuk “biz hepimiz bu yolda şehit olmayı arzu ediyoruz, evet doğru biz çocuğuz ama bu bizim kahraman olmamızı engellemez çünkü İsrail çocuklara da saldırıyor, biz buna izin vermeyeceğiz, Aksa bizimdir ve hiçbir zaman ondan vazgeçmeyeceğiz” diyor.

Şufat’ın yanı sıra Silvan’daki çocuklar da sokaklarda. Çünkü onların mahalleleri de kuşatma altında. Baskına gelen askerlere taşlarla direniyorlar.

Silvan’daki çocuklardan biri artık işgalden bıktıklarını söylüyor ve “her gün her yerde askerlerin kontrol noktaları var, gaz bombaları, el bombaları atıyorlar, bu durumda okula da gidemiyoruz ders de çalışamıyoruz, bize saldıranlara taş atarak direniyoruz” şeklinde konuşuyor.

8 yaşında olan çocuktan ise çok anlamlı bir mesaj geliyor, “çocuğuz ama bizim kanımız ucuz değil” diyor, “şu an direniş zamanı, okuldan da önemli direniş, ben her gün cezaevindeki esirlerimizin serbest bırakılması için dua ediyorum” diyor. 
Google Plus'da Paylaş

Yazar Unknown

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.