IŞİD'in Anbar'daki İlerleyişi DurdurulamıyorKaynaklar, Irak birliklerinin hükümet binalarının yer aldığı kompleksten aşamalı olarak Ramadi’nin batısına doğru çekilmeye başladığını ve bölgede meydana gelen çatışmalarda aralarında subaylarında olduğu çok sayıda askerin öldüğünü bildirdi.

Ramadi’nin değişik bölgelerinde IŞİD mensuplarıyla Irak güçleri arasında çatışmalar devam ediyor.

Güvenlik kaynakları, Ramadi’nin doğusundaki Secariye bölgesinde IŞİD’in kurduğu pusuda en az 10 polisin öldüğünü bildirdi. Kaynaklar, IŞİD unsurlarının bir merkeze patlayıcı yerleştirdiklerini ve polis unsurlarının binaya girmesinin ardından patlattığını ekledi.

Ramadi’nin Halidiye, Habaniye, Cuveybe bölgesinde beş gündür sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

'Anbar’ın yüzde 80’i IŞİD’in elinde'

IŞİD geçtiğimiz ay Anbar eyaletinin Ramadi ve Felluce kentlerinde ve Hit ilçesinde yeni bölgeler ele geçirmesinden sonra, Anbar eyaletinin çoğunu elinde tuttuğunu açıklamıştı.

Irak Elektrik Bakanı Kasım Fehdavi de IŞİD’in Anbar eyaletinin yüzde 80’ini kontrol ettiğini söylemişti.

Anbar eyaletinin düşmesi halinde, IŞİD’in oradan Bağdat’a ilerleyeceği söyleniyor.

Hava saldırıları sonuç vermiyor

ABD'ye ait hava unsurları da IŞİD'in kontrolündeki bazı hedeflere hava saldırıları düzenliyor.

IŞİD’in ele geçirdiği üç önemli askeri üs başkent Bağdat'ın sınırlarına yaklaşık 40 kilometre mesafede.

Söz konusu bölgeler Şiilerin kutsal kentleri Kerbela ve Necef'e de yakın mesafede.

IŞİD Beyci’de de ilerliyor

Yerel kaynaklar, Selahaddin Eyaleti’ne bağlı Beyci’nin merkezinde IŞİD mensuplarının Irak ordusuyla çatıştığını aktardı.

Kaynaklar Reuters’a, IŞİD silahlılarının Beyci’nin 12 mahallesinden petrol rafinerisine yakın olan 4’ünde bulunduğunu söyledi. Reuters, IŞİD’in Pazartesi gecesi Beyci’nin merkezine saldırdığını ve Asri Mahallesine doğru ilerlediğini bildirdi.

Yerel bir kaynak da, IŞİD’in rafinerinin batı tarafında bazı binaları elinde bulundurduğunu ve helikopterlerle düzenlenen hava saldırılarına rağmen rafinerinin kuzeyindeki Mahmur tepelerinde mevziler kazdığını belirtti.

Al Jazeera, Reuters

Google Plus'da Paylaş

Yazar Unknown

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.