Son Dakika

WhatsApp hangi bilgilerinizi topluyor?

Dünyada ençok kullanılan iletişim araçlarından biri olan WhatsApp hangi bilgilerimizi topluyor ve kaydediyor? 
HANGİ BİLGİLER TOPLANMIYOR?

 
WhatsApp, gizlilik notlarına göre kişi isimleri ve adresleri saklamıyor. Kişi isimleri ve numaralar,WhatsApp’ın sunucularında değil de telefonunuzda eşitleniyor. Facebook’un aksine WhatsApp, konum bilgisini de toplamıyor.


Bunların dışında WhatsApp, uygulama üzerin den gönderilen verilerin güvenliliğini garantilemiyor. Yani eğer hack’lenirseniz mesajlarınız riskte olabilir.


WhatsApp, mesajlarınızı uzun süre saklamıyor. Sunucular, teslim edilmeyen mesajları 30 gün saklıyor, bu süre içerisinde mesaj teslim edilmemişse siliniyor.


WhatsApp gizlilik notlarına göre hizmet, tarih damgaları ve mesajların hangi numaralara gönderilip hangilerinden alındığı gibi günlük bilgileri saklıyor. Hizmet üzerinden alınan dosyalar,“kısa bir süre” saklandıktan sonra siliniyor.

 
WhatsApp’ın kurucusu olan Jan Koum ve Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, WhatsApp’tahiçbir şeyin değişmeyeceğini söylüyor. Koum olayı bir adım daha öteye taşıyarak temel değerlerin ve inançlarının değişmeyeceğini söylüyor.


GİZLİLİĞİNİZ KONUSUNDA ENDİŞENİZ VARSA NE YAPABİLİRSİNİZ?

 
Eğer kişisel gizliliğiniz konusunda endişeniz varsa, iCloud özelliğinizi kapatabilir, profil resminizi, son göründüğünüz tarihi ve durumunuzu sadece adres defterinizdeki kişilere göstermeyi tercih edebilirsiniz.


WhatsApp’ın Android uygulamasında yeni sunmaya başladığı şifreleme işlevi de, mesajlarınızın başka kişiler tarafından okunmadığı konusunda içinizi rahatlatabilir.
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]