Son Dakika

Arge Osmanlıca Klavye Üretti..

Şirketin müdürü Ali Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türklerin uzun bir zaman boyunca Osmanlıca'yı kullandığını kaydetti. Yıldız, Osmanlıca'nın günümüz Türkçe'siyle arasındaki tek farkın Latin harfleri yerine Arap harflerinin kullanılması olduğunu söyledi. Yıldız, son yıllarda Osmanlıca'nın ilgi görmeye başladığını, Osmanlıca'nın sanal ortamda da kullanılmaya başlandığını bildirdi.


Daha rahat yazılabilmesi adına geçen yıl üzerinde Osmanlıca karakterlerin bulunduğu klavye üretmeye karar verdiklerini bildiren Yıldız, "Yaptığımız araştırmada, Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE) 2006 yılında Osmanlıca bir klavyenin nasıl olması gerektiği yönünde taslağı bulunduğunu öğrendik. TSE'nin taslağından yararlanarak şirket bünyesindeki Hay-Teknoloji birimi, üzerinde Osmanlıca karakterlerin bulunduğu klavyeyi geliştirdi. Osmanlıca harflerin yanında Latin harflerine de yer verdik. Osmanlıca klavye, kullanım açısından da çok rahat" dedi.


4 BİN KLAVYE ÜRETİLDİ


Yılmaz, geçen yıl ilk etapta 4 bin klavye üretildiğini ve önemli bölümünün satıldığını bildirdi. Yılmaz, Osmanlıca'nın liselerde öğretilmesinin gündeme gelmesinin ardından klavye satışlarında artış beklediklerini, buna göre üretimlerini artıracaklarını da söyledi.

Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]