Son Dakika

Bulgaristan'dan Müslümanlara baskın

Bu operasyonlar sırasında birçok ev ve iş yeri arandı, dini kitaplara, bilgisayarlara, cep telefonlarına el konuldu, onlarca kişinin ifadesi alındı.

Bulgaristan'da 1990 yılında 45 yıllık komünist rejim idaresinin sona ermesinin ardından Müslümanlar camilere gitmeye, dini eğitim almaya ve yeni camiler inşa etmeye başlamıştı. 7,5 milyon nüfusa sahip Bulgaristan’da 1,5 milyon Müslüman yaşıyor.

Bulgaristan Diyaneti Başmüftülüğü'ne bağlı 3 tane imam hatip lisesi, bir de Yüksek İslam Enstitüsü faaliyet gösteriyor. Ülke genelinde 1500 cami ve mescit var.

Ancak, özellikle son beş yılda, Müslüman kesimlerin yaşadığı bölgelerde artan polis operasyonları dikkat çekmeye başladı.

Müslümanların yoğun yaşadığı Blagoevgrad, Tırgovişte, Şumnu, Smolyan, Haskovo ve Asenovgrad bölgelerindeki baskınlarda geniş çaplı arama ve sorgulamalar yapıldı. Güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği bu operasyonlarda gözaltına alınanların çoğu daha sonra serbest bırakıldı.

Kamuoyunda en tartışılan operasyon 2010'da 'köktendincilik propagandası' yapmakla suçlanan 13 imama yönelikti. Sabaha karşı gözaltına alınan 13 din adamının evlerinden de çuvallar dolusu dini kitap alınmıştı.
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]