Son Dakika

Fransa’da ordu sokaklarda

Fransa’da üç gün içinde farklı kentlerde arabalarını pazar yerlerine sürerek 20’den fazla kişinin yaralanmasına yol aşan ‘yalnız kurt’ denilen sosyal ve siyasal etkenlerle hareket eden kişilerin yol açtığı panik ve ülkedeki olası bir IŞİD kaynaklı saldırı ihtimali nedeniyle yüzlerce askerin sokalarda güvenliği sağlayacağı kaydedildi. Noel tatilinde yeni bir saldırı daha yaşanmaması için sadece Paris’te 300 askerin görevlendirildiği belirtiliyor.
TODENHOEFER ETKİSİ
İngiliz Times gazetesi, Musul’da IŞİD militanlarıyla altı gün geçiren Alman yazar Juergen Todenhoefer’ın açıklamalarına yer verdiği haberinde, “Alman gazeteci, örgütün tahmin edildiğinden daha güçlü olduğunu, Avrupa ve Ortadoğu’da milyonlarca insanı öldürmeyi planladığını söylemişti” diye yazdı.
HİSTERİYLE SÜKÛNET
Independent gazetesi ise, “Fransa korku ve ‘anlamlandıramama’ arasında bölünmüş durumda. Hükümet halkı sakin olmaya çağırdıysa da güvenliği arttırarak orduyu da sokaklarda göreve çağırdı” diye yazdı. Haberde Fransız basınının da olayla ilgili haberlerde sükûnet ve histeri arasında gidip geldiğine dikkat çekiyor.

Eyfel’i bin komando koruyor

Fransa Başbakanı Manuel Valls yaptığı açıklamada ülke genelinde yüzlerce askerin güvenlik birimlerine destek vereceğini söyledi. Hükümet hafta sonu Paris başta olmak üzere önemli kentlere devriye görevi için ekstra 780 asker yolladı. Eyfel Kulesi çevresi ve Champs-Elysees bulvarına ise 1080 komando yerleştirildi.

3 günde 3 saldırı

Fransa’da geçtiğimiz pazar, Dijon kentinde bir sürücü tekbir getirerek aracını yayaların üzerine sürmüş ve 13 kişi yaralanmıştı. Cumartesi günü de Tours yakınlarında üç polisi bıçakla yaralayan bir saldırgan, polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Pazartesi akşamı ise Nantes kentinde akli dengesinin yerinde olmadığı belirtilen bir saldırgan, kullandığı minibüsü Noel pazarında alışveriş yapanların üzerine sürerek beşi ağır, 11 kişiyi yaralamıştı.
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]