Son Dakika

"Çuval geçirme" olayıyla ilgili iddianame kabul edildi

Fatih'te iki ABD askerinin başına çuval geçirdikleri iddiasıyla gözaltına alınarak serbest bırakılan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi13 kişinin,1 yıl 8aydan 10 yıl 6'şar aya kadar hapisle cezalandırılması istemiyle hazırlanan iddianame İstanbul 73. Asliye Ceza Mahkemesi tarafındankabul edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Adem Meral'in hazırladığı 5 sayfalık iddianamede, ABD donanması bünyesinde asker olarak görevyapanve turistik amaçlıİstanbul'a gelen iki askerin, gemi İstanbul'a yanaştıktan bir süre sonra gemiden ayrılarak İstanbul'un turistik yerlerini gezmek istedikleri kaydedildi.

İddianamede, askerlerin gezmek için Fatih'te Sirkeci İskelesi'nde ki şehir hatları vapuruna gittikleri, ABD savaş gemisinin Türkiye'ye geldiğini haber alan şüphelilerin, daha önceden organize olarak savaşgemisinden çıkan ABD askerlerini takip ettikleri vurgulandı.

TGB üyelerinin, takip ettikleri ABD askerlerini tartakladıkları ve başlarına çuval geçirmek istedikleri ifade edildi.

Şüphelilerin, "2003 yılında Irak'ın Süleymaniye kentinde ABDaskerleritarafından Türk askerlerinin kafasına çuval geçirilerek Türk ordusunun manevi şahsınahakaret edilmesineduydukları tepki nedeniyle söz konusu ülkeye aitdonanmanınTürkiye'ye gelmesinekarşı tepki olarak eylemi gerçekleştirdiklerini" beyan ettikleri öğrenildi.

Hazırlanan 5 sayfalık iddianame, İstanbul 73. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi, mahkeme yaptığı inceleme sonucu iddianameyi kabul etti.

İddianamede, TGB Başkanı Çağdaş Cengiz'in de aralarında bulunduğu 13 şüphelinin, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek" suçundan 9 ay ile 4,5 yıl, "basit yaralama" suçundan 4 ay 1 yıl, "hakaret" suçundan 3 ay 2 yıl ve "mala zarar verme" suçundan da 4 ay 3 yıl olmak üzere toplam 1 yıl 8 ay ile 10 yıl 6 ay arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Duruşma 4 Şubat 2015 tarihinde görülecek
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]