Son Dakika

Hamas 27 yaşında

Hamas Siyasi Büro Üyesi Mahmud Zehhar, "Filistin'in siyasi münakaşalardan uzak gerçek anlamda siyasi ortaklığa ihtiyacı olduğunu" söyledi.​

Hamas'ın 27. kuruluş yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde düzenlenen gösteride yaptığı konuşmada, "Fetih hareketini, Filistin'in özgürleşmesi için siyasi münakaşalardan uzak, gerçek anlamda ortaklığa davet ediyoruz. Gelin Filistin'i birlikte özgürleştirelim" dedi.

Tarihi Filistin topraklarının yüzde 22'si üzerine kurulan bir Filistin devletini Hamas'ın kabul etmeyeceğini yineleyen Zehhar, bunun kabul edilmesinin "Kudüs'ten vazgeçmek" anlamına geldiğini savundu.

Zehhar, Arap ülkelerini de Filistin direnişini desteklemeye ve Gazze ablukasının kaldırılması için gayret göstermeye çağırarak, "İsrail'in son saldırıları nedeniyle yerle bir olan Gazze'nin yeniden imarı konusundaki çalışmalara ivme kazandırılmasını" istedi.


Abbas, geçen geçen ay, Uluslararası Filistin Halkıyla Dayanışma Yılı etkinlikleri çerçevesinde New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde yaptığı konuşmada, Filistinlilerin, uluslararası kararlar ve girişimler doğrultusunda, tarihi Filistin topraklarının yüzde 22'si üzerinde ve başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde İsrail ile aralarındaki çatışmayı sona erdirmeye, Filistinli mülteciler sorunu konusunda BM Genel Kurulu kararlarına göre üzerinde anlaşmaya varılacak adil çözüme hazır olduklarını belirtmişti.

Tarihi Filistin topraklarının yüzde 22’si, 1967 sınırları içerisindeki toprakları ve Doğu Kudüs’ü kapsıyor. Hamas ise Filistin devletinin başkentinin Kudüs'ün tamamını kapsaması gerektiğini savunuyor.

Hamas’ın Kuruluş Yıldönümü

Gazze'nin Cibaliye ilçesindeki en-Nezle bölgesinde, cuma namazı sonrası toplanan binlerce Filistinli Hamas'ın 27. kuruluş yıl dönümünü kutladı. Hamas liderleri için kurulan sahnede Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniye, konuşma yaptı.
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]