Son Dakika

Hizbullah içindeki İsrail casusu tutuklandı

Hizbullah, üst düzey bir yöneticisini İsrail adına casusluk yaptığı ve güvenlik operasyonlarını sabote ettiği iddiasıyla tutukladı.

AFP’ye konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen bir Hizbullah yetkilisi, Muhammed Şavraba isimli örgüt yöneticisinin üç ay önce tutuklandığını söyledi. Hizbullah içindeki kaynak, Şavraba’nın 2007’den beri Mossad adına casusluk yaptığını iddia etti. Şavraba, Hizbullah’ın dış operasyonlarını planlayan 901 biriminin başında bulunuyordu.

Hizbullah yetkilisi Şavraba’nın sık sık yurt dışına çıktığını ve bu seyahatlerinden birinde MOSSAd tarafından ikna edildiğini iddia etti. Ajanlıkla suçlanıp tutuklanan Şavraba’nın 2008 yılında öldürülen örgütün askeri sorumlusu İmad Mugniye'nin intikamını almak için planlanan en az beş operasyonu İsrail'e bildirdiği sanılıyor.

Şavraba'nın ajanlığının tespit edilmesi süreci 2012 Bulgaristan otobüs saldırısı ile başladı. Saldırının ve saldırganların tüm ayrıntılarıyla bilinmesi sonucu yapılan araştırma neticesinde Şavraba'ya ulaşıldı. 50 yaşındaki bu kişinin bir dönem Nasrallah'ın korumalığını da yaptığı kaydedildi.
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]