Kerkük'te 'hakimiyet' kavgası başladı

Kerkük’te yapılan bir toplantı, önce Arap, sonra Kürt, ardından da Türkmen temsilcilerin “Kerkük bizim” demesi üzerine karıştı ve yarıda kaldı.

Kerkük’e giden Irak Parlamentosu Başkanı Selim Ciburi, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, Kerkük İl Meclisi grup başkanları ve aşiret reisleriyle bir toplantı gerçekleştirdi.

Rûdaw'da yer alan habere göre Ciburi, yaptığı konuşmada, IŞİD’e karşı savaştaki performansından dolayı Peşmerge Güçleri’ne teşekkür etti. 

Buna tepki gösteren aşiret reisleri, toplantıyı terketti. Daha sonra Selim Ciburi, Kerkük’ün bir Irak ili olduğunu ve Irak kimliğini taşıdığını ifade etti.

Arap temsilciler, bu sözlerinden dolayı memnuniyetlerini dile getirirken, Kürt temsilciler ise karşı çıkarak, "Kerkük Kürdistan’dır" ifadesini kullandı.

Türkmenler ise, iki tarafa da karşı çıkarak, "Kerkük ne Araplar’ın ne de Kürtler’indir. Kerkük, Türkmenler’in kentidir" dedi.

Gerginliğin artması üzerine toplantıyı sona erdiren Irak Meclis Başkanı, taraflarla ayrı ayrı görüşeceğini söyledi.

 

Dünya Bülteni
Google Plus'da Paylaş

Yazar Unknown

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.