Son Dakika

Peşmerge ile PKK arasında gerilim tırmanıyor..

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin askeri danışmanlarından KDP siyasi büro üyesi Zaim Ali, Hawlati’ye verdiği demecinde Şengal’deki PKK militanları için “istediğimiz anda onları oradan uzaklaştırabiliriz” dedi. 
YDH'nin aktardığına göre, Dicle’nin doğu ve batı hattındaki Peşmerge güçlerinin komutanlığını yapan Zaim Ali, “Şengal dağları bizim güçlerimizin kontrolü altındadır, istediğimiz zaman PKK’yı o bölgeden uzaklaştırırız” dedi.

 
Şengal’i, PKK’nın mı yoksa peşmergenin mi savunmakta olduğu yönündeki tartışmalar devam ederken, 2400’den fazla Peşmerge gücünün Şengal dağlarına yerleştirildiğini belirten Zaim Ali, PKK’lıların bu bölgedeki varlığının ise 200 kişiyi geçmediğini vurguladı ve şunları söyledi:

 
“Onlar bu kadar az bir güçle Şengal’i nasıl savunabilir? İnkar edilemez olan gerçeklik şudur: Eğer Peşmerge güçleri Şengal’de olmaza onlar burayı savunamazlar. Onları istediğimiz zaman oradan çıkarabiliriz. PKK’nın Suriye Kürdistanı’ndan belki gücü ve etkisi olabilir; ama Kürdistan Bölgesi’nde durum farklı.”

 
Zaim Ali, Şengal’in kurtarılmasından sonra PKK liderlerinin kente Peşmerge güçlerinden önce girdiklerine dair açıklamasına da tepki göstermiş ve PKK’yı gerçekleri siyasi çıkarları için çarpıtmakla suçlamıştı.
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]