Son Dakika

Putin Ankara ve İstanbul'da Protesto edildi..

Ankara Güvenpark'ta toplanan Kırım Türkleri, 'İşgalci Rusya Kırım'dan Defol', 'Rusya Kırımdan Elini Çek', yazılı pankartlar açarak, ''Kırım Türk'tür Türk Kalacak'' sloganları attı.

Grup adına yapılan basın açıklamasında, “Kırım'daki Kırım-Tatar medeniyetine ait her türlü iz yok edilmeye çalışılmış, okullar camiler yıkılmış, Kırım Tatarlarına ait bütün belgeler evraklar kitaplar yakılmış, mezarlıklar bozulmuş, bununla kalmamış Kırım-Tatar yer adları bile değiştirilmiştir'' ifadelerine yer verildi.

Türk Milletine çağrıda bulunan Kırım Türkleri  Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Tuncer Kalkay, “Aziz Türk Milletine ve Türkiye Cumhuriyetine çağrımız, her türlü Uluslar arası kuralları göz ardı eden, 21.Yüzyılda hala komşularının toprak bütünlüğüne saygı göstermeyen, insan haklarını hiçe sayan, saldırgan ve despot Putin'e karşı medeni dünya ile ortak tavır almasıdır. Putin Kırımdan elini çek'' dedi.
Fotoğraf: Ozan Köse / AFP

Bir grup Kırımlı da İstiklal Caddesi'nde Galatasaray Meydanı'ndan Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu'na yürüyerek basın açıklaması yaptı. Rusya'nın Kırım'ı işgali ve Kırım Tatar Türklerine yapılan baskıları kınayan eylemciler "Putin Kırım'dan Elini Çek" "Dün Stalin Bugün Putin" yazılı pankart ve dövizlerle saat 14.00'te Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu'na yürüdü. Türk ve Kırım Tatar bayrağı taşıyan eylemciler sık sık "Katil Putin Türkiye'den Defol" şeklinde slogan attı. Polisin güvenlik önlemi aldığı başkonsolosluk binası önünde, Türk ve Kırım milli marşları okundu.

Kafkas çocuklardan protesto

Beyoğlu'nda, Kafkasya kökenli bir grup çocuk, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye gelişini protesto etti. İstanbul Galatasaray Lisesi önünde toplanan İnsani Müdafaa ve Kardeşlik Derneği'nin (İMKANDER) muhacir okullarında okuyan Çeçen, Tatar, Dağıstanlı ve Kırımlı yaklaşık 50 çocuk, "İşgalci Rusya, Çeçenistan'dan defol", "Çocuk katili Putin", "Boyun eğmeyeceğiz" ve "İşgalci Rusya, Kafkasya'dan defol" dövizleri taşıyarak, eylem yaptı.

Rusya'nın 42 bini çocuk 250 bin insanı Çeçenistan'la savaşında öldürdüğünü kaydeden İMKANDER Genel Başkanı Murat Özer, eylemci çocukların, Kafkasya'dan Türkiye'ye sığınmış olan ailelerin çocukları olduğunu söyledi.

 
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR
[son]