Son Dakika

İran'da rejim karşıtı gösteri

İran'ın başkenti Tahran'da düşürülen uçakta hayatını kaybedenler için düzenlenen anma, rejim karşıtı gösteriye dönüştü.

İran'ın başkenti Tahran'da, Emir Kebir Üniversitesinin önünde İranın düşürdüğü Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağında hayatını kaybedenler için düzenlenen gösteride rejim karşıtı sloganlar atıldı.

Toplanan kalabalık "Devrim Muhafızları utan, ülkeyi rahat bırak", "Diktatöre ölüm", "Yalancılar istifa", "Silahlı kuvvetler genel komutanı (Hameney) istifa", "Bana fitneci deme, fitnecinin kendisi sensin" sloganları attı.


İran yönetiminin skandal hataları sonrası İran halkı sokağa indi. ''Süleymani'yi öldüren ABD'den intikam alındığını ve 80 ABD askerinin öldürüldüğünü açıklayan yöneticilerin yalanlarına inanmıyoruz'' sözlerini meydanlarda açıkça ifade eden halk ''Süleymani katildir, rehberi Hamaney haindir'' sloganlarıyla da Tahran'daki Süleymani posterlerini binalardan indirmeye başladı.
İran'da son 1 haftadır tansiyon hiç düşmeden yüksekliğini artırmaya devam ediyor. 3 Ocak gecesi öldürülen İran'ın iki numarası Kasım Süleymani'nin İran halkı üzerindeki etkisinin giderek azaldığı ve öfkeye dönüştüğü bir haftayı geçiren İran'da yönetim karşıtlığı şiddetini artırıyor.


''Süleymani katildir, rehberi Hamaney haindir'' sloganlarını atan halk, Tahran'daki Süleymani posterlerini binalardan indirmeye başladı.

DEVRİM MUHAFIZLARI: TÜM SORUMLULUĞU ALIYORUZ

İran haber ajansı IRNA’da yer alan habere göre, İran Devrim Muhafızları Komutanı Emir Ali Hacızade Tahran'da düşen Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağına dair açıklama yaptı. Hacızade açıklamasında, uçağın Cruise füzesi sanıldığını ve kısa menzilli füzeyle vurulduğunu belirtti. Ayrıca Hacızade tüm sorumluluğu aldıklarını vurguladı.

Özellikle suikastin ilk günlerinde ABD'ye duyulan öfke Süleymani'nin cenazesi ve sonrasında ABD'ye ciddi bir cevap verilememesinin ardından son olarak da Ukrayna uçağının yanlışlıkla düşürülmesi İran'da sabrı taşırmış gibi görünüyor.

Son iki gündür devam eden protestolar neticesinde özellikle Tahran'da dini lider Hamaney'e ''hain'' sloganları atan İran halkı bu akşam saatlerinde de Kasım Süleymani aleyhinde sloganlar attılar.

İran özel harekat polisleri, atılan sert sloganların ardından öfkeli kalabalığa müdahale etti. Polis gösteri yerine giden yolları kapattı ve vatandaşların o tarafa doğru gitmesine izin vermedi.
Google Plus'da Paylaş

Yazar DAVA

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR