Son Dakika

ABD Ortadoğu'da yarım milyon insan katletti!

ABD'nin 11 Eylül saldırısının ardından dünyanın çeşitli bölgelerinde "teröre karşı savaş" adıyla giriştiği saldırılarda ölenlerin sayısı yarım milyona ulaştı.

ABD'nin El Kaide tarafından saldırıya uğradığı 11 Eylül 2001 tarihinden bu yana dünyanın çeşitli noktalarında "teröre karşı savaş" adı altında girdiği silahlı mücadelelerde hayatını kaybedenlerin sayısı yaklaşık yarım milyona ulaştı.

ABD'nin Rhode Island Eyaleti'ndeki Brown Üniversitesi Watson Uluslararası ve Kamu İdaresi Enstitüsü'nün yayınladığı rapora göre "terörle mücadele" adına verilen savaşlarda 480 bin ila 507 bin arasında kişi hayatını kaybetti.

Raporun yayınlanmasıyla birlikte enstitüden yapılan açıklamada "Teröre karşı savaş Amerikan kamuoyunda, basında ve politikacılar arasında sıklıkla görmezden gelinse de, ölü sayısının artıyor olması savaşın şiddetinin azalmadığını, aksine yoğun bir şekilde devam ettiğini gösteriyor" ifadesi yer aldı.

Çoğunluğu siviller oluşturuyor
Raporun verilerine göre 11 Eylül'den bu yana hayatını kaybeden en az 480 bin kişinin 260 binden fazlasını siviller oluşturuyor. İstatistiklere göre Irak'ta yaklaşık 200 bin, Afganistan'da 38 bin, Pakistan da 23 binden fazla sivil ABD'nin savaşlarında yaşamını yitirdi.

Bu savaşlar ayrıca 10 milyondan fazla insanın evlerini terk etmek zorunda kalmasına neden olurken, yapılan askeri harcamaların ABD'ye maliyetinin 5,6 trilyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Çatışmalarda 7 binden fazla Amerikan askeri ölürken, sivil ve askeri kayıpların yanı sıra, "terörle mücadele" kapsamında hedef alınan savaşçılar, yerel kolluk kuvvetleri, güvenlik güçleri ve ABD'nin müttefiki ülkelerin askerleri de bu yarım milyon kişinin içinde.

"Birçoğu sivil olabilir"
Raporun yazarı Neta Crawford, ayrıca ABD'nin "militan" olarak tanımladığı birçok kişinin aslında sivil olabileceğini belirtirken, savaşlar nedeniyle hayatını kaybeden insanların sayısını tam olarak tespit etmenin mümkün olmadığını ve gerçek kayıpların, 500 binin çok daha üzerinde olabileceğini kaydetti.

Bush yönetiminin mirası
11 Eylül 2001'de ABD'nin New York kentindeki Dünya Ticaret Merkezi ikiz kulelerine ek olarak Washington'daki Savunma Bakanlığı Pentagon'a yolcu uçakları ile gerçekleştirilen saldırılar sonrası dönemin ABD Başkanı George W Bush, "teröre karşı savaş" ilan etmişti. Saldırıları El Kaide üstlenmişti.

El Kaide ve Usame bin Ladin'e ev sahipliği yaptığı gerekçesi ile 2001'de Afganistan'a ve "kitle imha silahlarına sahip olması” ve bunu "teröristlere" verme ihtimali nedeniyle 2003'te Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak'a saldıran Bush'un yönetimi altında yıllar sürecek savaşlar başlamıştı.

dw
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR