Son Dakika

AVM'ler yağmalanıyor, olaylar büyüdü..Fransız medyası eylemcilere çapulcu diyor

Fransa'da akaryakıt zammına yönelik düzenlenen protestolar bugün zirveye çıktı. Polis şiddeti karşısında eylemcilere destek için Paris dışından gelenler var.Fransa'da başkent Paris merkezli eylemlere AB'nin duyarsız kalması kadar Fransız medyası da olaylara karşı gözlerini kapatıyor. Olayları gündemine alanlarsa eylemcilere "çapulcu" benzetmesi yapıyor.

Fransa'da meydana gelen dizel protestoları ülkeyi adeta savaş alanına çevirdi. özellikle başkent Paris merkezli olaylar, ülkeyi büyük bir iç savaşa doğru sürüklerken ne uluslararası kurumlar ne de Fransız medyası olayı görüyor.

Görenler ise göstericilere terörist ve çapulcu benzetmelerini yapıyor.

"ÇAPULCULARCA SUİSTİMAL EDİLDİ"
Fransa'da yaşanan bu olaylar hemen hiçbir medya organı tarafından haberleştirilmezken, polis şiddeti de görmezden geliniyor. Bunların en önemli örneği de Fransa'nın en prestijli medya organlarından birinde meydana geldi.Le Parisien Dimanche gazetesinin manşetinde dizel protestocuları için çapulcu benzetmesi yapılarak polis müdahalesinin haklılığına değinildi.

MEŞRU MÜDAFA
Polislerin göstericilere yönelik şiddet eylemlerini meşru müdafa olarak değerlendiren gazete "Sarı Yelekliler Şiddet egemen olunca Dün Fransa'da 106 bin kişi protesto eylemlerine katıldı. Paris'te Champs Elysees'deki gösteri çapulcularca suiistimal edildi ve kaosa dönüştü" yazdı.

Manşetin altında yer alan yazıda ise "Paris gazetelerinden ortalığı kırıp dökenlere sıfır hoşgörü." yazarak polis müdahalelerinin haklılığına yer verildi.

GEZİ GÜZELLEMESİ
Romantik edebi akımların çıkış yeri olan Fransa'da 2013 Gezi Parkı eylemleri sırasında Fransız basını lirik eserlerle eylemcilere destek vermiş, sanal ve çakma destanlar ile göstericilerin haklı duruş sergilediğini açıkça dile getiriyordu. Ancak bugün gelinen noktada Fransa'da aynı hakları savunan göstericiler haber olmak bir yana terörist muamelesi görüyor.EYFEL KAPATILDI, SAHNE SARI YELEKLİLER'İN
Şu sıralar Macron'a muhalif en büyük kitle olan ve 'Sarı Yelekliler' olarak anılan gruplar, kapatılan Eyfel Kulesi önünde sık sık Fransız milli marşını okuyor "Macron istifa, hırsız Macron" sloganları atıyor.

SOKAKLAR SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ
Dünyaca ünlü Champs-Elysees'te; turistik fotoğraflar çeken çiftler yerine, yol ortasında yakılan lastikler, demir çubuklar, polis copları ve yaralı göstericiler görmek artık daha mümkün. Öyle ki Eyfel Kulesi, caddeleri ateşe veren göstericiler nedeniyle turist ziyaretlerine kapatıldı.

GEZİ OLAYLARINI ANDIRAN GÖRÜNTÜLER
Türkiye'de Gezi olayları da bir ağaç protestosuyla başlamış, sonra Fransa'nın da içinde yer aldığı AB ülkelerince destek görerek 'hükümeti devirme' organizasyonuna bürünmüştü.

Fransa, deyim yerindeyse kendi kazdığı kuyuya düşmek gibi bir görüntüyle karşı karşıya kalıyor.


Google Plus'da Paylaş

Yazar DAVA

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR