Son Dakika

Soros, Açık Toplum Vakfını kapattı: Times, Erdoğan'ı suçladı

İngiliz Times gazetesi, milyarder borsa spekülatörü George Soros'un Açık Toplum Vakfı'nın Türkiye'deki faaliyetlerine son vermesinden Erdoğan'ı sorumlu tuttu.

İngiltere'de yayımlanan Times gazetesi, milyarder borsa spekülatörü George Soros'un Açık Toplum Vakfı'nın Türkiye'deki faaliyetlerine son vermesini "Erdoğan'ın karalama kampanyasından sonra Soros kuruluşu Türkiye'yi bıraktı" başlığıyla okuyucularına duyurdu.

Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2013'teki Gezi Parkı eylemlerini fonlamakla suçlamasından sonra, "George Soros'un demokrasi yanlısı hayır kuruluşunun Türkiye şubesi, kapılarını kapatmaya karar verdi" deniliyor.

Times, Erdoğan'ın bir konuşmasında Soros'tan "Macar Yahudisi" diye bahsettiğini ve "Soros'un, Gezi Parkı eylemlerini organize etmekle suçlanan Türk işadamı Osman Kavala'ya yardım ettiğini savunduğunu" aktarıyor.

Manchester Üniversitesi mezunu Kavala'nın Soros'un Türkiye'deki Açık Toplum Vakfı'nın yönetim kurulunda görev yaptığı ve 'Anayasal düzeni yıkmaya ve hükümeti devirmeye çalışma' suçlamasından Ekim 2017'de gözaltına alınıp tutuklandığı ve yargılama beklediği vurgulanıyor.

Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Soros için "Bu adam dünyada milletleri bölmekle adeta birilerini görevlendiren parası bol birisi. O kadar çok parası var ki, böyle harcıyor" dediğini belirtiyor.

Soros'un vakfının Başkanı Patrick Gaspard'ın suçlamalar için "asılsız, gülünç ve siyasi motivasyonları var" dediği aktarılıyor.

Gaspard "Haberi üzüntüyle karşıladık. Ancak Türkiye'deki yönetim kurulunun kararını tamamen anlıyoruz. Suçlamalar sivil toplum gruplarını, akademisyenleri ve Türkiye'de demokratik ve açık bir toplumu savunan diğerlerini destelemek gibi önemli işe devam etmeyi imkânsız hale getirdi" diyor.

Times, Eylül 1992'deki piyasalarda 'Kara Çarşamba' olarak bilinen günde, sterlin üzerinde spekülasyon yaparak 1 milyar dolar kazanan Soros'un, servetini Avrupa'daki liberal projelere harcadığını söylüyor.

Gazete, ABD Başkanı Trump, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, İtalyan İçişleri Bakanı Matteo Salvini gibi "popülist" liderlerin Soros'un çalışmalarını ve göçmen yanlısı, liberal görüşlerini eleştirdiğini yazıyor.

BBC Türkçe
Google Plus'da Paylaş

Yazar DAVA

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR