Son Dakika

İşgalci Rus'lar, Kırım Tatar kızı “teröristler listesinden” çıkarmayı reddetti

Rus işgali altında bulunan Kırım’da sözde Aluşta Soruşturma Komitesi, siyasi tutsak Muslim Aliyev’in kızı Gülsüm Aliyeva hakkında açılan davayı düşürmeyi reddetti.

Sözde soruşturma komitesi, siyasi tutsak Muslim Aliyev’in kızı Gülsüm Aliyeva hakkında açılan davayı düşürmeyi reddetti.

İşgalciler Aliyeva’yı, Rusya Ceza Kanununun 282. maddesine göre Facebook’ta yaptığı paylaşımlar aracılığıyla kin ve düşmanlığı körüklemekle suçluyor. Rusya’da Ceza Kanununun 282. Maddesinin değiştirilmesinden sonra Aliyeva’nın savunması, Kırım Tatar kız hakkında açılan davanın düşürülmesini ve Rusya Mali Gözetim Federal Servisi’nin teröristler ve aşırıcılar (radikaller) listesinden çıkarılmasını talep etti.

Ancak, işgalcilerin sözde soruşturma komitesi, Aliyeva’nın arandığı gerekçesiyle davanın durdurulduğunu ileri sürdü.

Avukat Aleksey Ladin, Gülsüm Aliyeva’nın tedavi amacıyla Ukrayna’nın ana kısmında bulunduğunu, davanın ise Aliyeva’nın gitmesinden sonra açıldığını kaydetti.

Bunun yanı sıra Ladin, 25 Ocak'ta Kremlin kontrolündeki sözde Aluşta Şehir Mahkemesi’nin, Aliyeva’nın savunmasının, sözde Aluşta Soruşturma Komitesi Başkanının eylemsizliğine ve müvekkili hakkındaki ceza davasını sonlandırmayı reddeden soruşturma görevlisinin yasa dışı eylemlerine karşı şikayetini inceleyeceğini bildirdi.

QHA
Google Plus'da Paylaş

Yazar DAVA

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR