Son Dakika

Kanlı Ay tutulması başladı!

Kanlı Ay tutulması bu sabah gerçekleşti. Tutulma, Avrupa, Afrika ve Amerika kıtalarından izlenebilirken, Türkiye’nin ancak batısında ve sadece ilk yarısı izlenebildi.

Kanlı Ay tutulması Türkiye saatiyle sabah 07.00 sularında başladı… Tam tutulma anı 1 saat 2 dakika sürdü. Tutulmanın tamamı ise 5 saati aşacak.

Ay, tutulma anında dünyaya yakın konumda olduğu için daha büyük gözükecek.

KANLI AY TUTULMASI NEDİR?

Ay, dünya etrafındaki bir tam turunu yaklaşık 27 günde tamamlar ve 29.5 günde döngüsünü gerçekleştirir. Ayın iki döngüsü arasındaki farkları, ayın, dünyanın ve güneşin ay yörüngesi sırasında değişen göreli konumu sebebiyle ortaya çıkar. Kanlı Ay Tutulması yalnızca ayın dolunay evresinde ve ay tutulması sırasında yaşanır. Bu sırada dünyada güneşin yeni doğduğu ve battığı yerlerdeki güneş ışıkları ayın yüzeyine ulaşır.

Bir sonraki tutulma 02 Temmuz 2019 tarihinde Tam Güneş Tutulması olacak ancak bu tutulma Türkiye’den izlenemeyecek. Gerçekleşecek bir sonraki Ay Tutulması 16 Temmuz 2019 tarihinde olacak, tutulma Parçalı Ay Tutulması olarak gerçekleşecek ve  Türkiye’den izlenebilecek.
Google Plus'da Paylaş

Yazar DAVA

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR