Son Dakika

Rusya'dan Venezuela hamlesi! Yüzlerce paralı asker konuşlandı

Rusya'nın paramiliter güçlerine bağlı yaklaşık 400 askerini Venezuela'ya gönderdiği belirtildi. Rusya adına Suriye ve Ukrayna'da da savaşan Wagner Group'a bağlı paralı askerlerin Kazak lideri Yevgeny Shabayev, emrin kendilerine pazartesi günü geldiğini ve askerlerin Maduro hükümetinin üst düzey yetkililerini korumak için ülkeye gittiğini söyledi.

İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan iki kaynak, Rusya'ya bağlı paramiliter güçlerin Venezuela'ya gittiğini açıkladı. Ajansa konuşan üçüncü bir kaynak ise, bu durumu doğrulayarak, paralı askerlerin ülkeye ne zaman geldiğini ve görevinin ne olduğuna dair ayrıntılı bilgi veremeyeceğini söyledi.

VENEZUELA'YA GİDEN ASKER SAYISI 400 CİVARI

Reuters'ta yer alan diğer bir bilgide, Rusya'dan Venezuela'ya giden paramiliter asker sayısının yaklaşık 400 olduğu belirtildi.

PARAMİLİTER GRUBUN LİDERİ KONUŞTU: MADURO VE ÇEVRESİNİ KORUYACAĞIZ

Rusya adına Suriye ve Ukrayna'da da savaşan Wagner Group'a bağlı paralı askerlerin Kazak lideri Yevgeny Shabayev'in The Guardian'a telefonla verdiği bilgide ise, emrin kendilerine pazartesi günü geldiğini ve askerlerin Maduro hükümetinin üst düzey yetkililerini korumak için ülkeye gittiğini söyledi.

"ASKERİ KUVVET PROTESTOLAR BAŞLAMADAN ÖNCE GİTTİ"

Ayrıca Reuters'a da bilgi veren Yevgeny Shabayev, askeri birliğin, bu hafta başında protestoların başlamadığı ve Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun kendisini "geçici devlet başkanı" ilan etmeden bir kaç gün önce gittiğini ifade etti.

VENEZUELA'DA RUSYA'NIN AĞIRLIĞI ARTIYOR

Rusya Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz ay Venezuela'ya iki tane nükleer bomba atma kapasitesine sahip Tu-160 stratejik savaş uçağı, An-124 ağır nakliye uçağı ve Il-62 uzun menzilli yolcu uçağını göndermiş, hatta Rusya devlet ajansı TASS, Rusya'nın ülkenin başkenti Caracas'ın kuzeydoğusundaki La Orchila adasına askeri üs kuracağını ve bu hamlenin ABD'ye karşı atılmış adım olduğunu belirtmişti.

KAYNAK: HABER7 /
Google Plus'da Paylaş

Yazar DAVA

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR