Son Dakika

Fransa'da devletçi Venezuela'da halkçı!

Fransa'da 3 ay önce başlayan ve şiddet olaylarına da sahne olan Sarı Yelekliler bu hafta da sokaklardaydı. Venezuela yönetimini devirmek için seferber olan Avrupa Parlamentosu İngiltere ve ABD Sarı Yeleklilerin taleplerini gündemlerine bile almıyor.

Sarı Yeleklilerin ekonomi merkezli isyanlarına karşı 3 maymunu oynayan AB,İngiltere ve ABD Venezuela halkının yaşadığı ekonomik krizi bir darbe fırsatına çevirmek için uğraşırken Avrupanın göbeğinde Sarı Öfke sokaklara yansımaya devam ediyor.

Fransa'da akaryakıt zamları ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak kasım ayında başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşı dönüşen sarı yeleklilerin eylemleri, 12'nci haftasında başkent Paris'te devam etti.

Zaman zaman milyona yakın protestocunun Macron karşıtı yürüyüşünden darbeye giden bir yol açmak yerine sarı yeleklilerin eylemlerini görmezden gelen Batı Kapitalizmi Venezuela halkının ekonomik sorunlarını gerekçe göstererek darbe mekanizmasını harekete geçirdi. Fransa'da işçi eylemleri ile başlayan ve hızla kitleselleşen eylemler hakkında açıklamada bulunmayan ama Venezuela söz konusu olduğunda buraya “vali atama konusunda” bile oldukça heveskar olan Trump aynı zamanda kapitalist felsefenin teorisini ortaya koymuştur. Fransa sömürülebilecek bir ülke değildir ama Venezuela'nın altın ve doğalgaz yatakları Beyaz Adamın coğrafi keşiflerini beklemektedir!

Sarı Yelekliler meselesine hümanist ve halkçı bir çerçeveden bakmayanların söz konusu olan Venezuela olunca hümanist kesilmesi ve para yardımından söz etmesi Afrika kıtasını sömüren misyonerlerin yardımlarına ne de çok benziyor. Siyah adam gözlerini açtığında önce eline tutuşturulan incile bakmış sonra da ellerinden çalınan toprakları için gözyaşı dökmüştü.

Ülkenin petrol ve altın rezervlerini elde etmek için Madoru'yu hedef alan ülkelerin Fransa'daki ekonomik temelli gösteriler hakkında herhangi bir dayanışma örneği sunmaması kapitalist canavarlığın kardeşliği olarak yorumlanıyor.

KAYNAK: DOĞRU HABER
Google Plus'da Paylaş

Yazar DAVA

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR