Son Dakika

Batılı ajanlar Afrika ülkesini karıştırdı!

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, ülkede meydana gelen ölümlü olaylarda sabotajcı ve casusları suçlayarak, insanların öldürülmesinde kullanılan silahların Sudan’da var olmadığını ifade etti. Benzer provokasyonların yaşandığı Afrika ülkelerinde, batılı ülkelerin ajanları sık sık devreye girerek bilançoyu ağırlaştırıyor.

Al-Kireida adlı Sufi cemiyetin Hartum'un güneyindeki Beyaz Nil bölgesinde yapılan yıllık toplantısında konuşan El-Beşir, casusların mala ve cana zarar vererek protestoları kullandıklarını söyledi.

“Protesto sırasında öldürülen Burri bölgesinin doktoru ne polisin ne de ordunun elinde olmayan bir silahla öldürülmüştür” şeklinde konuştu.

Başkan El-Beşir, Abdel-Wahit al-Nur tarafından yönetilen isyancı Sudan Özgürlük Hareketi'nden (SLM-AW) tutuklananların protestolara sızma ve krizi kışkırtarak ülkeyi yıkma adına insanları öldürme emri aldıklarını itiraf ettiklerini söyledi.

Beyaz Nil bölgesine güvenlik nedeniyle seyahat etmesinin tavsiye edilmediğini belirterek gelmekte ısrarcı olduğunu sözlerine ekledi.

Sudan Devlet Başkanı, Beyaz Nil halkının kendisini protesto etmeleri halinde görevi terk etmeye niyetlenmiş olduğunu ancak kalabalığın onu karşılamak için toplandığını ifade etti.

Sudan'da geniş çaplı protestolar 19 Aralık'tan bu yana devam ediyor. İlkin benzin kıtlığı ve gıda fiyatlarının yüksekliği nedeniyle çıkan eylemler El-Beşir'in görevden ayrılmasını isteyen tam teşekküllü protestolara dönüştü.

Sudan hükümeti olaylarda 24 kişinin öldürüldüğünü duyururken Amnesty International gibi örgütlerin raporlarında ölüm oranlarının neredeyse iki katı olduğu ilan edildi.

 Sudan Güvenlik Araçları'nın yöneticisi Salah Gosh ise ülkede İsrail tarafından görev verilen SLM-AW unsurlarının şiddet ve sabotajları gerçekleştirdiğini söyledi.

28 Aralık'ta Sudan hükümeti güvenlik güçlerinin Hartum'un kuzeyindeki al-Droushab bölgesinde eylemcileri tutuklamadan önce silahlı oldukları tespit edilen SLM-AW unsurlarıyla çatıştıklarını kaydetti.

Aynı zamanda tutuklanan Darfurluların itiraflarının bulunduğu bir video yayınlanarak onların kamu kurumlarına saldırmayı, araçları yakmayı ve insanları öldürmeyi planladıkları belirtildi.

Öte yandan SLM-AW lideri hükümetin açıklamalarını redderek “temelsiz suçlamalar” şeklinde konuştu ve rejimin Sudanlıların özgürlük ve demokrasi savaşında halkı şaşırtmak istediğini söyledi.

Kaynak: sudantribune.com
Google Plus'da Paylaş

Yazar DAVA

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR