Son Dakika

Macaristan 'fazla eşcinsel bulduğu için' Eurovision'dan çekildi

Macaristan’ın Eurovision 2020’ye katılmayacağına dair ortaya atılan iddialar doğru çıktı.

Başbakan Viktor Orban hükümeti, Macaristan’ın yarışmada yer almayacağını duyururken, kararın yarışmanın mevcut hükümet ve medya patronları tarafından 'fazla eş cinsel' bulunması sebebi ile alındığı belirtiliyor

Macaristan Parlamento Başkanı ve Fidesz Partisi'nin kurucularından László Kövér’in geçtiğimiz aylarda bir seçim etkinliğinde eşcinsellerin, evlat edinmesinin pedofiliyle eşdeğer olduğunu söylemesi, aynı zamanda bir televizyon kanalında bir yorumcunun, Eurovision'a "eş cinsel filo" şeklinde atıfta bulunması ve yarışmaya katılmamanın ülkenin ruh sağlığı açısında daha faydalı olacağı yönündeki açıklaması da ülkede eşcinsellere karşı yükselen seslere örnek olarak gösteriliyor.

Devlet televizyonunda Eurovision'a 'eş cinsel filo' göndermesi
Macar devlet televizyonu MTVA içinden bir kaynak, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada çekilme adımı adına resmi bir neden belirtmese de, çalışanlar arasında yarışmanın "LGBT kültürüyle olan ilişkisinin hükümetin kararında etkili olduğu" görüşünün yaygın olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz hafta Macaristan'da medyanın hükümetle yakından bağlantılı olduğu belirten bir muhalefet partisi milletvekili de meclis’te yaptığı konuşmada, hükümetin Eurovision'dan çekilme nedenini sordu. Hükümet kanadı ise bunun kamu medyası tarafından hükümet etkisi olmadan alınmış bir karar olduğunu dile getirdi. Ancak muhalif milletvekilleri, ülkede hükümet yanlısı televizyon programlarında aksi yönde iddiaları doğrulayan konuşmaların yapıldığını dile getiriyor.

Daha önce de Macar web sitesi index.hu, kamu medyasından isimsiz bir kaynağın, çekilme sebebi olarak “hükümetin Eurovision'u fazla eşcinsel” bulunduğu yönündeki iddialarını alıntı yaparak manşetine taşımıştı.
Google Plus'da Paylaş

Yazar Anadolu Haber

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR