Son Dakika

Başkan Erdoğan, Ahmet Turan Kılıç'ın cezasını kaldırdı

 Sivas’ta ateist ve sol odakların tahrikiyle yaşanan Madımak Oteli yangını sonrası mağdur edilen Müslümanlardan birisi olan Ahmet Turan Kılıç, yıllardır adalet bekliyordu.Ahmet Amca 27 senedir zindandaydı..Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahmet amcanın cezasını kaldırdı. Cezanın kalkmasına dair karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.
Solakların suçlu olarak lanse ettiği, gerçekteyse sadece Müslüman olduğu için hedef tahtasına oturtulan Ahmet amca, hiçbir suçu olmadığı halde zindanda tutuluyordu. 8 uzman hekimin verdiği “hastalığın iyileşebilecek düzeyde olmadığı, cezaevi şartlarında tedavinin mümkün bulunmadığı ve cezanın ertelenmesi gerektiği yönündeki sağlık kurulu raporu”na rağmen, Ahmet amca, “kocama hali yok, cezaevinde kalabilir” şeklindeki Adli Tıp Kurumu raporu nedeniyle zindanda ölüme terk edilmişti.
 Kılıç ailesi de, Ahmet amcanın serbest kalması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dilekçe yazdı. Ailenin dilekçesini göz önünde bulunduran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahmet amcanın cezasını kaldırdı. Cezanın kalkmasına dair karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.
Resmi Gazete' de yayımlanan karar metni şu şekilde;
Ankara 1 nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi 'nin 16 Haziran 2000 tarihli ve 1999/5 esas, 2000/87 sayılı kararıyla Anayasal düzeni zorla bozmaya kalkışmak suçundan idam cezasına hükmedilen , abılan mahkemenin 17 Ekim 2002 tarihli kararı ile 4771 sayılı Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun 1ç maddesinin A fıkrası uyarınca idam cezası, müebbet ağır hapis cezasına dönüştürülen, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin (55190 sayılı Yasa ile yetkili) 22 Mayıs 2005 tarihli ve 2005/866 deişik iş sayılı kararıyla 5218 sayılı Ölüm Cezalarının Kaldırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun 1. ve 2. maddeleri ile geçici 11. maddesi gereğince cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına dönüştürülen, yine aynı mahkemenin 23 Haziran 2005 tarihli ve 1999/5 esas, 2000/87 sayılı ek kararı ile cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olarak düzeltilen, Sivas İli, Merkez İlçesi , Eskiapardıu mahallesi, cilt no: 95, hane no: 1, birey sıra no: 24 'te nüfusa kayıtlı, Raşit ve Şerife 'den olma, 1 Ocak 1934 Eskiapardı doğumlu, Ahmet Turan Kılıç 'ın kalan cezası, Adalet Bakanlığı 'nın24 Ocak 2020 tarihli Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulunun 17 Ocak 2020 tarihli raporu sebebiyle , Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 104 üncü maddesinin on altıncı fıkrası hükmü uyarınca kaldırılmıştır.


Google Plus'da Paylaş

Yazar DAVA

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Yorumlarınızda Kişilik haklarına saldırı,küfür ve benzeri ifadeleriniz yayınlanmamaktadır.Yorumları yazarken İsminizi belirtmeniz önemle duyurulur.

NELER OLUYOR